Obecnie problemy z podróżowaniem zdarzają dosyć powszechnie i globalnie, jednak loty były odwoływane także przed pandemią. Często dochodziło do sytuacji, w których pasażer czekał na lotnisku i pojawiało się opóźnienie, które z czasem tylko się zwiększało – by ostatecznie otrzymać komunikat, że lot odwołano. Taka sytuacja nie tylko utrudnia dalszą podróż, ale też i generuje koszty. Co zatem zrobić kiedy nasz samolot nie poleci?

Odwołany lot – prawa pasażera

Jeszcze przed pandemią funkcjonowało rozwiązanie, które umożliwiało otrzymanie odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot. Każdy pasażer w procedurze reklamacyjnej mógł zgłosić chęć otrzymania odszkodowania.

Obecnie, jeśli lot zostanie odwołany, niezależnie od przyczyny, pasażerowi przysługuje zwrot kosztu biletów. Co ważne linia lotnicza ma na to siedem dni, choć w praktyce czas ten potrafi przeciągnąć się do miesięcy.

Przez ostatni rok wielu przewoźników wprowadziło vouchery, elastyczne zmiany daty i inne pozorne udogodnienia dla pasażerów – chodziło w tym o to, by zwrot pieniędzy za bilety był ostatnim wyborem. Niestety tanie linie robiły to bardzo agresywnie i niedoszli podróżni często odpuszczali, ale pamiętajmy: linie mają obowiązek zwrotu pieniędzy za odwołany lot.

Co ważne, jeśli nie chcemy zwrotu pieniędzy, mamy prawo do tego, by podróżować zmienioną trasą w najwcześniejszym możliwym terminie lub zmienioną trasą w późniejszym terminie, który będzie wybrany przez pasażera.

Uwaga! W sytuacji opóźnienia lotu, linia lotnicza zobowiązana jest do zapewnienia pasażerom posiłku na lotnisku, a gdy pasażer odwołanego lotu wybrał podróż w najwcześniejszym możliwym terminie, przewoźnik ma obowiązek zapewnić mu zakwaterowanie do czasu wylotu.

Odszkodowanie za odwołany lot – czy nam przysługuje?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli lot odwołano z dużym wyprzedzeniem lub zostaliśmy odpowiednio wcześnie poinformowani o godzinie wylotu, odszkodowanie za zakłócony lot nie będzie nam przysługiwało. Jeśli jednak samolot nie wystartuje, kiedy my już jesteśmy na lotnisku, a o odwołanie lotu nie jest związane z epidemią koronawirusa, możemy ubiegać się o odszkodowanie do wysokości 250 euro. Wynika to z dyrektywy unijnej i dotyczy lotów realizowanych w ramach Unii Europejskiej.

Ważne: loty odwołane w wyniku pandemii COVID-19 nie kwalifikują się do odszkodowania. Dlaczego tak jest? Pandemia traktowana jest, jako „nadzwyczajne okoliczności”, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie linii lotniczych.

Rezygnacja z podróży

Co jednak zrobić, kiedy to my nie możemy wylecieć? Jest na to prosty sposób. Wystarczy odpowiednio wcześnie wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Dzięki temu możemy czuć się w pełni bezpiecznie. Nawet, jeśli z powodu zachorowania na COVID-19 nie będziemy mogli wylecieć, ubezpieczyciel zwróci nam koszt lotu lub wykupionej wycieczki. Tego typu produkt znajdziemy w ofercie Europa Ubezpieczenia.

Źródło: Europa Ubezpieczenia