Szyba to nieodzowny element każdego samochodu i niestety jej pęknięcie może oznaczać dodatkowe wydatki. Doświadczenie pokazuje, że czasami wystarczy nawet mały kamyk, by powstał duży odprysk. Zatem co zrobić, gdy na powierzchni szyby pojawią się tzw. pajączki lub znaczne uszkodzenia? Czy możemy kontynuować jazdę z pękniętą szybą samochodową? Podpowiadamy.
Rodzaje szyb i sposób ich uszkodzenia
Przednie szyby samochodowe są montowane ze szkła laminowanego, potocznie zwanymi klejonymi. Gdy kamyk z dużą prędkością uderzy w tego typu szkło nie rozsypie się ono w drobny mak a jedynie pojawią się na nim linie pęknięcia. Jednak wówczas należy się awaryjnie zatrzymać i sprawdzić czy stopień uszkodzenia szyby pozwala na bezpieczne kontynuowanie podróży np. do najbliższego warsztatu.
Natomiast szyby boczne najczęściej są wykonywane ze szkła hartowanego i niestety po ich uszkodzeniu zwykle konieczna jest wymiana.
Zniszczenie szyby – jak ocenić uszkodzenia?
Warto wiedzieć o tym, że pojawiające się na przedniej szybie pajączki nie muszą od razu oznaczać tego, że cały element musi być wymieniony. Nie każdy wie, że pojedyncze rysy można naprawić i to bez utraty wytrzymałości szyby. Koszt takiej usługi wynosi zazwyczaj około 100 zł, a naprawa zajmuje średnio jedną godzinę.
Jednak, gdy pajączek jest wyraźny, a na jego powierzchni są widoczne wgłębienia prawdopodobnie będziemy musieli udać się do warsztatu w celu wymiany szyby.
Przy tego typu uszkodzeniach pojawiają się często pytania – czy można jeździć z pękniętą szybą? Jak dojechać do warsztatu? Warto wówczas zadzwonić do swojego mechanika, ponieważ jego doświadczenie w tego typu sytuacjach może okazać się bardzo pomocne. Pamiętajmy także o tym, że zawczasu możemy zdecydować się na zakup odpowiedniej polisy. Bowiem, gdy zdarzy się nam pęknięta szyba w samochodzie, ubezpieczenie będzie dobrym sposobem ta to, by uniknąć wysokich kosztów naprawy.
Czy można jeździć z pękniętą szybą przednią?
Przepisy Ustawy o ruchu drogowym art. 66 pkt 1.5, mówią o tym, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być tak skonstruowany, wyposażony i utrzymany, by korzystanie z niego zapewniało dostateczną widoczność kierowcy. Oznacza to, że w razie kontroli drogowej funkcjonariusz ma pełne prawo wystawienia mandatu oraz do zabrania dowodu rejestracyjnego, uznając, że samochód nie spełnia podstawowych wymagań technicznych. Warto również zwrócić uwagę na to, że uszkodzona przednia szyba pojazdu stanowi potencjalne zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego.
Jak kontynuować jazdę z pękniętą szybą?
Co zrobić, gdy szyba uległa poważnemu uszkodzeniu i zmuszeni jesteśmy do jej wymiany, a nie możemy skorzystać z pomocy drogowej i warsztat, który będzie naprawiał szybę znajduje się daleko? Możemy sami ją usunąć, by dojechać na miejsce przepisowo. Żeby to zrobić konieczne jest założenie grubych rękawic, które nas ochronią przed skaleczeniem. Bez tego typu ochrony nie powinniśmy zabierać się za usunięcie szyby.
Bezpieczniej jest jednak zaczekać na przybycie służb, które nam pomogą. W szczególności, gdy wcześniej zadbaliśmy o odpowiednie ubezpieczenie szyb, które dostępne jest jako dodatek do polisy komunikacyjnej.
Źródło: UNIQA