Do opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej bez umowy pozostało już kilkanaście dni. Co tzw. twardy Brexit oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach? Czy podróże między Wielką Brytanią a Polską po 31 grudnia 2020 roku będą odbywały się na innych niż dotychczas zasadach? Co z ubezpieczeniem komunikacyjnym? Wyjaśniamy poniżej.

Co tzw. twardy Brexit oznacza dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania 1 lutego 2020 roku formalnie opuściła struktury Unii Europejskiej. Mimo rocznego okresu przejściowego, który kończy się 31 grudnia 2020 roku nie udało się podpisać umowy, która regulowałaby wzajemne stosunki. Tzw. twardy Brexit będzie miał konsekwencje także dla wielu obszarów działalności ubezpieczeniowej, w tym funkcjonowania transgranicznych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Zgodnie z powyższym od 1 stycznia 2021 roku obywatele Zjednoczonego Królestwa przestaną być uznawani – jak miało to miejsce podczas okresu przejściowego – za obywateli państw członkowskich UE. Oznacza to też spore zmiany dla Polaków mieszkających na Wyspach. Aby móc nadal żyć i pracować w Wielkiej Brytanii będą musieli uzyskać status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej. A podróże z i do Wielkiej Brytanii będą funkcjonowały na nowych zasadach m.in. pojazdy w ramach obowiązkowego OC komunikacyjnego będą musiały mieć wystawiony certyfikat Zielonej Karty.

Zielona Karta – Podróż do Polski samochodem zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii

Twardy Brexit będzie miał miejsce już za kilkanaście dni. Dlatego coraz częściej pojawia się pytanie o to czy Polacy podróżujący do Polski samochodem zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii będą musieli mieć przy sobie Zieloną Kartę. Na początku warto przypomnieć, że Zielona Karta to dokument, który potwierdza zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC przez właściciela pojazdu.

Z wszelkich podawanych ostatnio informacji wynika, że w przypadku tzw. twardego Brexitu wjeżdżając na teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje Unii oraz Norwegia, Islandia i Lichtenstein) pojazdem zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii będziemy zobowiązani do posiadania ważnego certyfikatu Zielonej Karty przez cały okres pobytu na ww. terenie.

Co ważne osobom podróżującym ze Zjednoczonego Królestwa do UE pojazdem zarejestrowanym w tym kraju zaleca się także, aby przed podróżą upewnili się, czy ich polisa ubezpieczeniowa pojazdu obejmuje terytorium UE.

Zielona Karta – Podróż do Wielkiej Brytanii pojazdem zarejestrowanym w Polsce

Zgodnie z aktualnym stanem prawym, w odwrotnej sytuacji tj. w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii pojazdem zarejestrowanym w Polsce, również będziemy zobowiązani do posiadania Zielonej Karty. W chwili obecnej rząd brytyjski wprowadził, bowiem ułatwienia przy wjeździe do tego kraju jedynie wobec Irlandii i ma ono charakter jednostronny. Nie jest przy tym wykluczone, że podobne ułatwienie będzie w przyszłości wprowadzone przez rząd Wielkiej Brytanii także w stosunku innych krajów, w tym dla Polski. O tym natomiast czy cała Unia Europejska będzie uznawała – na dotychczasowych zasadach – ubezpieczenia brytyjskich pojazdów zadecyduje niebawem Komisja Europejska (KE).

Wyżej wspomniane wymogi będą utrzymane do chwili uregulowania przez KE kwestii członkostwa Wielkiej Brytanii w Porozumieniu Wielostronnym. Dopiero umocowanie prawne, które będzie wydane przez Komisję Europejską umożliwi wjazd do Zjednoczonego Królestwa pojazdom zarejestrowanym w krajach będących Sygnatariuszami Porozumienia bez okazania certyfikatu Zielonej Karty, ponieważ gwarantem posiadania ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów będą ważne tablice rejestracyjne.

Źródło: brexit.gov.pl