Aviva zleciła firmie ARC Rynek i Opinia badania na temat ubezpieczeń mieszkaniowych. Wynika z nich, że mało osób wie, że np. w ramach polisy mieszkaniowych można ubezpieczyć rower. Niewiele osób również wiedziało, że polisa może zapewniać pomoc fachowca w razie niespodziewanej awarii. Sprawdź co Polacy wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania.

Na ten temat wypowiedziała się Jolanta Karny, wiceprezes Aviva TUO:

„Polacy wciąż mają w świadomości niezbyt korzystny obraz ubezpieczeń, które w ostatnich latach znacząco zmieniły się i oferują coraz więcej korzyści klientom. Wielu z nich jest zaskoczonych, że składka za ubezpieczenia mieszkania rozpoczyna się już od 100 zł rocznie, a wypłata odszkodowania to tylko 10 dni. Klienci mogą też skorzystać z pomocy lekarza, hydraulika czy ślusarza. Lepsze doświadczenia klientów i wzrost świadomości będą przekładać się na pełniejszą ochronę mieszkań i domów, stanowiących lwią część majątku Polaków”

Ubezpieczenie mieszkania wyższe niż OC samochodu?

Z badań wynika, że prawie 60% badanych uważa polisę mieszkaniową za droższą niż OC samochodu. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a średnia cena ubezpieczenia mieszkania wynosi ok. 350 zł. 77% respondentów nie wiedziało, że ubezpieczenie mieszkania lub domu może obejmować szkodę wyrządzoną przez nich lub osoby bliskie poza chronioną nieruchomością. Taką ochronę zapewnia m.in. OC w życiu prywatnym, które jest dostępne w ramach polisy mieszkaniowej.

Badania pokazują również, że 4 na 5 osób nie wie, że w ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć rower, nawet gdy do jego kradzieży doszło poza miejscem zamieszkania. 66% osób nie wie, że ubezpieczenie daje możliwość skorzystania z pomocy np. hydraulika w razie niespodziewanej awarii. 54% respondentów nie wiedziało, że ubezpieczenie domu lub mieszkania obejmuje zalanie w wyniku opadów, a 52% osób nie wiedziało, że można ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie przez internet.

Jak wykonano badanie?

Badania zostało zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy. Ankiety zostały wykonane metodą wspomaganą komputerowo wywiadów indywidualnych (CAWI). W próbie badawczych udział wzięło 908 respodentów w dniach 9-13 kwietnia 2018 roku.

Źródło: www.gu.com.pl, Aviva