Jak wynika z analizy Gothaer TU S.A., 80 procent polskich turystów ubezpiecza się na wyjazdy zagraniczne, a tylko 20 procent na wycieczki krajowe.

Jak ubezpieczają się Polacy?
 
Z przeprowadzonych badan wynika również, że aż 90 procent osób ubezpiecza wyjazd rekreacyjny, Dominują polisy kupowane na dość krótki okres czasu: 42 procent stanowią ubezpieczenia wyjazdów ośmiodniowych, a 25 procent wycieczki, które trwają od 9 do 14 dni.
 
Egzotyka tańsza niż w zeszłym roku

Coraz więcej Polaków wybiera podróże egzotyczne. W sezonie 2016 bezkonkurencyjne są wycieczki na Dominikanę i Kubę. Jak oceniają specjaliści Dominikana zastąpi Tajlandię, turyści wybiorą również Chiny i Kenię. Co ciekawe, średni koszt „egzotycznego” wyjazdu jest w tym roku niższy o około 1300 zł niż w 2015. Niezależnie jednak od tego ile wycieczka miałaby kosztować należy zawsze wykupić odpowiedni do profilu wycieczki ubezpieczenie turystyczne

Pamiętaj, że karta EKUZ to za mało

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed kosztami związanymi z ewentualnymi wizytami w placówkach medycznych. Dzięki karcie można korzystać z opieki medycznej w krajach UE/EFTA czyli Unii Europejskiej oraz w państwach członkowskich EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Niestety, dokument nie uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej. Karta pozwala na korzystnie z  pomocy  tylko na zasadach jakie obowiązują w danym kraju. Karta nie obejmuje też części świadczeń, które zawiera ubezpieczenie turystyczne, czego przykładem jest transport medyczny do Polski..

Ubezpieczanie OC równie ważne co NNW

Wiadomo, że koszty leczenie za granica należą do postaw każdej polisy turystycznej. Równie ważny jest punkt dotyczący ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU SA dodaje: „polisa zapewnia pokrywa koszty wizyt lekarskich, zakupu leków, pobytu w szpitalu, wykonane zabiegi czy operacje, transport medyczny w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, koszt powrotu do Polski. Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu jest obliczana procentowo od kwoty ubezpieczenia. Przykładowo, za złamanie ręki, które jest traktowane zazwyczaj jako 5-8 procent uszczerbek na zdrowiu można otrzymać nawet 1000 -1600 zł, jeśli polisa opiewała na 20 tys. zł”. Jak jednak podkreśla: „NNW to jednak nie wszystko. Warto również wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (na wypadek gdybyśmy wyrządzili szkodę osobom trzecim) oraz ubezpieczenie bagażu podróżnego. Koszt polisy OC wcale nie musi być wysoki, a obejmuje koszty hospitalizacji osoby, której wyrządziliśmy szkodę, naprawę uszkodzonego mienia, czy zniszczonego sprzętu sportowego”.  
 
Źródło: www.gothaer.pl