przedsiębiorstwo

Jednoosobowe działalności gospodarcze i firmy transportowe generują u ubezpieczycieli największe długi. Krajowy Rejestr Długów opublikował dane, z których wynika, że firmy w Polsce są winne ubezpieczycielom 161,4 mln zł.

Ile firm posiada ubezpieczenie?

Polski Instytut Ekonomiczny poinformował, że 49% przedsiębiorstw w Polsce posiada ubezpieczenie. Najpopularniejsze produkty ochronne to ubezpieczenie majątkowe, finansowe, inwestycyjne, oszczędnościowe, ubezpieczenie transakcji sprzedaży lub wyrobów i usług. Polscy przedsiębiorcy najczęściej chronią swoje firmy przed kradzieżą, włamaniem i rabunkiem. Okazuje się jednak, że od 2016 roku wielu ubezpieczonych nie płaci składek za ubezpieczenie. Długi wobec ubezpieczycieli wzrosły o prawie 100 mln zł.

jakie polskie firmy nie regulują zobowiązań?

Najsłabiej z regulowaniem ubezpieczeniowych zobowiązań radzą sobie właściciele najmniejszych przedsiębiorstw. 60% zobowiązań to długi jednoosobowych działalności gospodarczych. Z czego to wynika? Mikrofirmy często muszą czekać na zapłatę od kontrahentów, a do tego dochodzą dodatkowe koszty jak ZUS, podatki i wynagrodzenia.

Transport to usługi, które są najbardziej zadłużone u ubezpieczycieli. Przewoźnicy są winni Towarzystwom Ubezpieczeniowym ponad 63,5 mln zł. Kolejne miejsca zajmują firmy handlowe, budowlane, usługowe, przemysłowe, finansowe i gastronomiczne. Najmniej winni ubezpieczycielom są winni rolnicy i zarządcy nieruchomości.

Źródło: parkiet.com