Towarzystwa Ubezpieczeniowe w 2016 roku przyjęły ponad 7,9 tysiąca roszczeń, które spowodowane były przez kierujących motocyklem, motorowerem lub skuterem. Jest to o 7% więcej niż w 2015 roku.
 
Hubert Stoklad, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego powiedział, że:
 
Zwiększyliśmy liczbę kontroli, również wśród motocykli, motorowerów oraz skuterów i stąd wzrost liczby wezwań w tej grupie pojazdów. Wykrywane są bowiem również motocykle nieużytkowane, stojące dotychczas na przykład gdzieś w szopach czy piwnicach, które też muszą posiadać polisę OC tak długo jak są zarejestrowane”.
 
Większa liczba kontroli przeprowadzanych przez UFG wynika z rozwoju nowego narzędzia, które pomaga w wykrywaniu nieubezpieczonych. Narzędzie identyfikuje kierowców nieubezpieczonych bez kontroli na drodze. Do tego wystarczy tylko analiza danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG. „Wirtualny policjant” jest odpowiedzialny za około 65% wezwań do zapłaty kar za brak OC.
 
Ile wynoszą kary?
 
Właściciele nieubezpieczonych jednośladów muszą przygotować się na kary w wysokości maksymalnie 670 zł. Konsekwencje braku polisy mogą jednak być znacznie większe. Gdy kierujący spowoduje wypadek nieubezpieczonym jednośladem, to odszkodowanie poszkodowanym wypłaci UFG. Następnie zgłosi się do sprawcy o zwrot wypłaconego świadczenia. Wiceprezes UFG dodaje:
 
„Uczulamy zatem kierowców, że warto wydać te około 150 złotych na obowiązkową polisę OC jednośladu, gdyż regresy wobec nieubezpieczonych sprawców wypadków spowodowanych przez kierujących motocyklami coraz częściej przekraczają milion złotych”.
 
Ciekawostką jest to, że najwyższy regres w historii UFG dotyczą właśnie wypadków spowodowanych przez kierujących jednośladami. Tak było w przypadku dwóch młodych nastolatków, którzy byli pijani i nie posiadali uprawnień. W wyniku wypadku na motocyklu pasażer wylądował na wózku inwalidzkim. Takie świadczenia jak zadośćuczynienie, odszkodowania i renta wyniosła 1,3 miliona złotych. Natomiast po ponad milion złotych musi zwrócić do UFG pijany kierowca, gdzie poszkodowany motocyklista doznał częściowego paraliżu oraz nieletni, który w stanie nietrzeźwości potrącił na motocyklu śmiertelnie rowerzystkę.
 
Statystyki pokazują, że w 2016 roku motocykliści brali udział w 2299 wypadkach drogowych. Śmierć w nich poniosło 232 kierujących motocyklami oraz 12 pasażerów.
 
Źródło: www.gu.com.pl, UFG