kolizja

Po drogach w Polsce porusza się około 250 tys. samochodów nie posiadających obowiązkowego ubezpieczenia OC. W myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, jeżeli szkoda zostanie wyrządzona autem bez ważnego OC, to zarówno właściciel nieubezpieczonego pojazdu jak i użyczający, który doprowadził do zdarzenia, muszą solidarnie pokryć wszystkie koszty.

Koleżeńska przysługa zakończyła się ogromnymi długami

Oto przykład na to jak może zakończyć się koleżeńska przysługa z pożyczaniem samochodu bez polisy OC. Pan Adam spowodował wypadek autem, który pożyczył od swojego kolegi. W wyniku wypadku ucierpiała kobieta. Samochody również zostały zniszczone. W wyniku kolizji zarówno kierujący jak i użyczający auto muszą zapłacić do UFG po 30 tysięcy złotych!

UFG wypłaca odszkodowania jednak później zgłasza się z regresem do właściciela nieubezpieczonego pojazdu

Osoba poszkodowana w wyniku wypadku komunikacyjnego, którego sprawcą był nieubezpieczony kierowca może liczyć na odszkodowanie, które wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nieubezpieczony kierowca nie zostanie jednak bezkarny ponieważ UFG zwróci się do niego z regresem. W opisywanym przypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystąpił regresem do właściciela pojazdu pana Marcina oraz do kierującego pojazdem. Obaj panowie muszą zapłacić Funduszowi… 60 tys. zł. Niestety to nie wszystko. Poszkodowana w wypadku kobieta została poważnie ranna, a jej leczenie może trwać latami. To dla mężczyzn oznacza nic innego jak pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji.

Solidarne pokrycie kosztów

W myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jeżeli szkoda zostanie wyrządzona autem bez ważnego OC, to posiadacz pojazdu oraz kierowca, który doprowadził do zdarzenia, muszą solidarnie pokryć wszystkie koszty. Poszkodowanemu w kolizji czy wypadku pieniądze wypłaci UFG, potem jednak zwróci się z regresem do właściciela i kierowcy.

Dobry zwyczaj nie pożyczaj?

To zależy tylko i wyłączne od właściciela pojazdu, czy pożyczy koledze auto czy te nie. Warto jednak pamiętać, aby przed użyczeniem samochodu sprawdzić, czy posiada aktualne ubezpieczenie OC. Warto również pamiętać o ostrożnej jeździe, jeżeli bowiem spowodujemy kolizję, to posiadaczowi samochodu wzrośnie składka za OC przy następnym zawieraniu umowy, nie mówiąc już o kosztach naprawy auta.

Źródło: www.pikio.pl