Polacy coraz częściej poszukują fizjoterapeutów na własny rachunek. To z kolei sprawia, że coraz częściej decydują się oni na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Specjalnie dopasowana do tego zawodu ochrona nie tylko minimalizuje skutki finansowe roszczeń pacjentów, ale także zapewnia profesjonalną ochronę prawną w spornych sytuacjach.

Samodzielne wykonywanie zawodu medycznego niesie ze sobą wiele ryzyk i wiąże się z większą odpowiedzialnością za zdrowie i życie pacjentów

Dochodzenie do zdrowia po wypadku jest bardzo często procesem długotrwałym. Praca fizjoterapeuty po wypadku jest nieodzownym elementem procesu dochodzenia do pełnej aktywności. Pacjenci coraz częściej poszukują najwyższej jakości usług medycznych, płacąc za nie z własnej kieszeni. W związku z tym coraz więcej z nich decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej. Samodzielne wykonywanie zawodu medycznego niesie jednak ze sobą wiele ryzyk i wiąże się z większą odpowiedzialnością za zdrowie i życie pacjentów. Warto pamiętać o zabezpieczeniu swojego zawodu. Przyda się tutaj zarówno dobre ubezpieczenie OC jak i pomoc prawna.

Spory z pacjentami są częścią zawodu fizjoterapeuty

TU Interpolska przytacza przykład pani Magdaleny, fizjoterapeutki, której pacjent, małoletni Dawid zażądał odszkodowania w kwocie 20 tys. zł., wraz z odsetkami tytułem zadośćuczynienia za ból i krzywdę doznaną w związku ze złamaniem nogi. Zdaniem poszkodowanego terapeutka użyła nadmiernej siły podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych przez co uszkodziła małoletniemu nogę.  Pani Magdalena nie zgodziła się z zarzutami przez co sprawa trafiła do sądu. Okazało się jednak, że specjalistka nie popełniła błędu medycznego. Pacjent urodził się z rozpoznaniem wrodzonej stopy końsko-szpotawej obustronnej i był leczony od 3 miesiąca życia, także operacyjnie. Do 15 miesiąca życia dziecko miało nogę w gipsie, a po jego zdjęciu rozpoczęła się rehabilitacja. W czasie jednego z zabiegów rehabilitacyjnych dziecko zgłaszało dolegliwości bólowe kolana i reagowało bólem w trakcie zabiegu. Rozpoznano złamanie kości piszczelowej i skokowej typu zielonej gałązki, bez przemieszczenia. W efekcie pacjentowi założono gips na 4 tygodnie.

Złamanie kości w trakcie rehabilitacji to naturalne powikłanie, występujące w pewnej grupie pacjentów, pomimo całkowicie prawidłowo prowadzonych zabiegów rehabilitacyjnych

Zebrane opinie medyczne oraz dokumentacja dowodowa nie pozwala na przypisanie błędu medycznego lub niedołożenia należytej staranności pani Magdaleny. Stosowana wcześniej metoda leczenia deformacji stopy końsko-szpotawej mogła doprowadzić do osłabienia i gorszego uwapnienia kośćca pacjenta. W następstwie długotrwałego leczenia zwiększyła się podatność kości na złamania. Eksperci potwierdzili, że złamanie kości w trakcie rehabilitacji to naturalne powikłanie, występujące w pewnej grupie pacjentów, pomimo całkowicie prawidłowo prowadzonych zabiegów rehabilitacyjnych.

Fizjoterapeuci posądzeni o popełnienie błędu medycznego, potrzebują wsparcia prawnika i ubezpieczyciela

Niestety sprawa pani Magdaleny nie skoczyła się w związku z licznymi uwagami powoda.Opisana sytuacja jest doskonałym przykładem na to, że fizjoterapeuci posądzeni o popełnienie błędu medycznego, potrzebują wsparcia prawnika i ubezpieczyciela.

„Takie wsparcie nasi Klienci otrzymają w dedykowanym pakiecie INTER Fizjoterapeuta. Specjalnie dopasowana do tego zawodu ochrona nie tylko minimalizuje skutki finansowe roszczeń pacjentów (ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za błąd medyczny) ale także zapewnia profesjonalną ochronę prawną w każdej sytuacji spornej. Fizjoterapeuci mogą liczyć na wsparcie prawne w sprawach karnych dotyczących wykonywanego zawodu, w postępowaniu przed sądem dyscyplinarnym, a także w zakresie sporów z NFZ i ZUS. Ubezpieczyciel pokrywa koszty zastępstwa procesowego, opłat i kosztów sądowych, koszty biegłych i świadków. Można także skorzystać z konsultacji prawnych, które są każdorazowo potwierdzane pisemną opinią prawną” – mówi Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w TU INTER Polska S.A.

Źródło: www.interpolska.pl