PZU dołączył do programu Climate Leadership realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Partnerstwo to wpisuje się w realizację strategii ubezpieczyciela ogłoszonej w ubiegłym roku, która zakłada budowanie sukcesu Grupy PZU w oparciu o nowoczesne modele biznesowe, które uwzględniają elementy zrównoważonego rozwoju.
Wyznaczanie standardów na rynku finansowym
PZU przystąpił do 3. edycji programu Climate Leadership organizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które od ponad 30 lat działa w Polsce na rzecz zrównoważonego rozwoju, realizując misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). W ten sposób ubezpieczyciel dołączył do społeczności liderów biznesu, którzy rozumieją konieczność ograniczenia wpływu środowiskowego i dostrzegają w tym szansę na rozwój.
Jak możemy przeczytać uczestnicy programu współpracują z niezależnymi ekspertami i zewnętrznymi instytucjami, dążąc do osiągnięcia postawionych celów klimatycznych, a następnie wdrażają rozwiązania zmniejszające ich wpływ na klimat. Eksperci zwracają uwagę na obowiązujące trendy i pokazują, że bycie częścią zmiany jest korzystnym rozwiązaniem nie tylko z ekologicznego, ale też ekonomicznego punktu widzenia.
– „Rozwój w równowadze – Strategia ESG dla PZU SA i PZU Życie SA na lata 2021-2024” to bardzo istotny filar strategii Grupy PZU „Potencjał i wzrost” ogłoszonej w 2021 r. Zgodnie z jej założeniami, miarą sukcesu biznesowego są dla nas nie tylko wyniki finansowe, ale także osiąganie ich w zrównoważony sposób. Jest to możliwe wyłącznie przez prowadzenie biznesu z poszanowaniem kwestii środowiskowych, społecznych i w zgodzie z najlepszymi praktykami w zakresie ładu korporacyjnego. Partnerstwo z UNEP/GRID-Warszawa pozwoli na realizację przyjętych celów dotyczących neutralności klimatycznej i wyznaczanie standardów w tym zakresie na rynku finansowym – mówi Joanna Gorczyca, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju PZU.
Rozwój może iść w parze z troską o klimat
Warto przypomnieć, że poprzednich dwóch edycjach programu Climate Leadership udział wzięły 23 firmy, które wraz z ekspertami, przedstawicielami ministerstw, samorządów i jednostek badawczych wypracowywały rozwiązania wpływające na neutralizację wpływu biznesu na środowisko. Zwiększyło to ich innowacyjność, a także przewagę konkurencyjną. Dodatkowo uczestnicy Climate Leadership zyskali wparcie w osiąganiu zamierzonych celów z zakresu neutralności klimatycznej, inspirując inne przedsiębiorstwa i pokazując, że rozwój może iść w parze z troską o klimat.
PZU wspiera transformację klimatyczną polskiej gospodarki
Z opublikowanych informacji wynika, że zaangażowanie ubezpieczyciela w program Climate Leadership jest ściśle związane ze strategią ESG Grupy PZU na lata 2021-2024, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej działalności własnej do 2024 roku. W ramach strategii przewiduje się, że spółki docelowo będą korzystały wyłącznie z zielonej energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł, ograniczały zużycie wielu zasobów (m.in. energii, paliw), a także zwiększały udział samochodów hybrydowych oraz elektrycznych w firmowych flotach. Ubezpieczyciel planuje także, że do roku 2040 neutralni klimatycznie staną się też jego kooperanci i partnerzy biznesowi, a do roku 2050 także klienci ubezpieczeniowi i inwestycyjni. PZU podkreśla, że nie tylko sam się „zazielenia”, ale też aktywnie wspiera transformację klimatyczną polskiej gospodarki. Zaangażował dotąd 150 mln zł w finansowanie rozbudowy lądowych farm wiatrowych, przystąpił do szerokiego porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz do porozumienia na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, kupił też obligacje ESG za kwotę 300 mln zł. W ostatnim czasie ubezpieczyciel wprowadził również unikatowe na rynku ubezpieczenia instalacji OZE dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.
Źródło: PZU SA