System PZU GO w ciągu sekundy alarmuje centrum operacyjne PZU o wypadku samochodu i podaje informacje o jego lokalizacji. Co ważne Konsultant w razie problemów ze skontaktowaniem się z prowadzącym pojazd wezwie na miejsce służby ratunkowe.

System PZU GO

PZU ruszyło z nowoczesnym systemem ratunkowym, który alarmuje centrum operacyjne ubezpieczyciela o wypadku samochodowym a także wskazuje jego lokalizację. PZU GO działa na terenie całej Polski przez całą dobę.

– W sytuacji zagrożenia liczy się każda minuta. PZU GO pozwala zyskać cenny czas, momentalnie alarmując o wypadku służby ratunkowe. Sprawdził się już w praktyce, wzywając pomoc do nieprzytomnych ofiar wypadków drogowych. Jest przykładem na to, jak rozwijane w PZU nowoczesne technologie służą ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia – mówi Elżbieta Häuser – Schöneich, członek zarządu PZU.

Jak działa PZU GO?

System ratunkowy PZU to małe urządzenie elektroniczne, które wyglądem przypomina naklejkę przyklejoną na przednią szybę samochodu. Za pomocą Bluetooth łączy się z aplikacją PZU GO w smartfonie. System uruchomi się w momencie wyczucia dużego przeciążenia, które może oznaczać wypadek. Wówczas niezwłocznie informuje centrum operacyjne PZU o zdarzeniu i lokalizacji pojazdu.

– Konsultant PZU natychmiast telefonuje do klienta, by sprawdzić, czy potrzebna jest pomoc, a gdy ten nie odbiera i nie reaguje na wysyłane SMS-y, wzywa służby ratunkowe. Informacja o  wykryciu wypadku trafia do PZU już kilka sekund po samym zdarzeniu. Eksperci podkreślają, że automatyczne powiadamianie o wypadku może skrócić czas reakcji nawet o 40 proc., gdy do zdarzenia dojdzie w terenie zabudowanym i o 50 proc., gdy do zdarzenia dojdzie na obszarze wiejskim – mówi Paweł Lewandowski, Dyrektor ds. Analiz i Wsparcia Narzędziowego z PZU.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak pokazują statystyki na polskich drogach średnio co piętnaście minut dochodzi do wypadku, a co trzy godziny ktoś w nim ginie. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie wszelkich środków do tego, by zmienić te dane.

– Każda inicjatywa, która może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia jest bez wątpienia cenna. Ma to istotne znaczenie przede wszystkim poza obszarem zabudowanym, gdzie bez wiedzy o zdarzeniu – z racji braku świadków i braku możliwości wezwania ratowników – pomoc lekarska może przybyć zbyt późno. Pomimo faktu, iż takich wypadków jest zdecydowanie mniej, niż na obszarze zabudowanym, ich skutki są znacznie poważniejsze. W nowo homologowanych samochodach tego rodzaju rozwiązania są już stosowane fabrycznie, a zgłoszenia takie wpływają do służb ratunkowych – wyjaśnia komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Elżbieta Häuser – Schöneich dodaje, że system ratunkowy łączy nowatorską technologię ze społeczną misją PZU, jaką jest troska o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków.

– Miarą sukcesu jest dla PZU osiąganie nie tylko biznesowych, ale także społecznych celów – podkreśla Elżbieta Häuser – Schöneich.

Pomoc nie tylko w razie wypadku

System PZU GO będzie pomocny nie tylko w razie wypadku. Posiada on także opcję SOS, która pozwala na szybkie zlokalizowanie auta. Może okazać się to szczególnie pomocne gdy samochód ulegnie awarii w miejscu, które nie jest nam znane. Dzięki temu Konsultant PZU będzie mógł sprawniej wysłać na miejsce pomoc drogową.

PZU GO to także dodatkowe świadczenia, które obejmują m.in. przewóz ubezpieczonych do szpitala, umówienie konsultacji lekarskiej, wizyty pielęgniarskiej lub spotkania z psychologiem, czy dostarczenie leków pod wskazany adres.  Usługa jest dostępna w ramach ubezpieczenia PZU Pomoc w drodze w promocyjnej cenie 49 złotych.

PZU GO docenione nie tylko przez branżę

System PZU GO został „Innowacją Roku 2019” i otrzymał statuetkę Złoty Bell w prestiżowym konkursie Mobility Trends. Został doceniony przez internautów za nowatorskie podejście do  problemu bezpieczeństwa i monitorowania groźnych sytuacji na drodze oraz wykorzystania najnowszych technologii w sytuacji zagrożenia.

PZU GO zajął także pierwsze miejsce w kategorii „Najciekawsza innowacja – Insurtech” w konkursie organizacji FinTech & Insurtech, która skupia liderów świata bankowości i ubezpieczeń. Został też zwycięzcą kategorii „Najlepsze wdrożenie w branży ubezpieczeń”, w najstarszym konkursie technologicznym organizowanym przez „Gazetę Bankową”.

Źródło: PZU SA