Kilka dni temu weszły w życie nowe przepisy drogowego. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania policji. Kierowcy otrzymali nowe obowiązki, a policjanci kolejne uprawnienia. Oto najważniejsze z nich.

Wpuszczenie kierowcy do radiowozu

Rozszerzono katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł zrobić to w przypadku, gdy kierowca będzie chciał zapłacić za mandat kartą płatniczą. Co prawda policjanci teoretycznie mogli robić to wcześniej, ale dopiero teraz zostało do uregulowane.

Ręce na kierownicę

Wzorem obrazków, które znamy z nagrań akcji amerykańskiej policji od teraz prowadzący nie będzie mógł opuścić samochodu bez konkretnego polecenia funkcjonariusza. Dodatkowo ręce trzeba będzie trzymać na kierownicy. Złamanie reguł może skończyć się mandatem karnym!

Radiowozy będą mogły zatrzymywać się w dowolnym miejscu

Kolejna zmiana, która teoretycznie już działała, ale dopiero teraz została oficjalnie uregulowana. Stało się tak, ponieważ kierowcy często fotografowali rzekomo źle zaparkowane radiowozy czym podważali zasadność kontroli. Teraz policjant zatrzymując się zarówno oznakowanym jak i nieoznakowanym radiowozem będzie mógł zatrzymać się w dowolnym miejscu o ile nie zagraża to bezpieczeństwu.

Kontrola liczników aut na lawetach

Policjanci oraz inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będą mogli sprawdzić stan nie tylko zatrzymywanego do kontroli pojazdu, ale także tego przewożonego np. na lawecie. Ten przepis wchodzi jednak dopiero w nowym roku.

Źródło: rmf24.pl, interia.pl