Mowa o projekcie ustawy renty dożywotniej przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki. Pomysł na wprowadzenie tej ustawy w życie niekoniecznie podoba się Komisji Nadzoru Finansowego. Według tejże Komisji renta dożywotnia może być niebezpieczna dla emerytów, gdyż domy i mieszkania przekazują na własność danym firmom. Teoretycznie mają nadal prawo do mieszkania w „swoim” domu czy mieszkaniu.
Ale właśnie „swoim” już tylko w cudzysłowiu, ponieważ lokal dłużej nie należy do nich. W zamian klienci mają otrzymywać comiesięczne, dożywotnie świadczenia.

Projekt zakłada, iż kapitał firm oferujących takie usługi powinien wynosić co najmniej 2 miliony euro. Ocena Pawła Sawickiego z KNF w stosunku do tego rozwiązania jest negatywna, ponieważ Komisja nie może zbadać działania ani nakazać niczego takim firmom. Do tego nie ma prawa przeprowadzić inspekcji. Według Pawła Sawickiego takimi usługami powinny zająć się firmy ubezpieczeniowe, które są regularnie i dogłębnie kontrolowane przez KNF. Gdyby klienta na przykład próbowano oszukać, Komisja może w takiej sprawie pomóc. Ciężko stwierdzić czy ten projekt, mówiąc potocznie, ma szansę „przejść” w Sejmie. Faktem jest, że nie jest on doskonały i przydały by się pewnie poprawki.
Dobrą alternatywą może być nowe rozwiązanie jakim jest odwrócony kredyt hipoteczny, gdyż w tym przypadku zawieramy umowę z bankiem. W taki sposób lokal pozostaje własnością osoby, która zawarła umowę, aż do śmierci.