Rzecznik Finansowy przypomina, że posiadacze pojazdów, które są zarejestrowane w Ukrainie, poruszając się po terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej muszą posiadać ważną polisę „Zielonej Karty”. 

Podróżowanie samochodem za granicą 

Rzecznik Finansowy zwraca uwagę na to, że Zielona Karta powstała, by ułatwić podróżowanie samochodem za granicą. Dzięki temu produktowi kierowcy nie muszą kupować ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (OC ppm) w każdym kraju, przez który przejeżdżają. 

Warto podkreślić, że Zieloną Kartę można uzyskać wykupując ją w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym posiadacz pojazdu zarejestrowanego w Ukrainie zawarł ubezpieczenie OC swojego pojazdu. Wówczas ubezpieczyciel ukraiński obok polisy OC ppm wystawia certyfikat Zielonej Karty dla danego pojazdu. Jeśli takiego certyfikatu nie ma razem z dokumentem potwierdzającym zawarcie ubezpieczenia OC ppm przy przekraczaniu granicy to jest bardzo prawdopodobne, że Zielona Karta nie była wykupiona. 

Ubezpieczenie graniczne dla obcokrajowców 

Rzecznik Finansowy przypomina, że osoby, które chcą poruszać się po Polsce lub innych krajach Unii Europejskiej samochodem, a nie posiadają Zielonej Karty przy wjeździe do Polski muszą wykupić tzw. graniczne ubezpieczenie OC. Co istotne, może to zrobić właściciel pojazdu lub inna osoba aktualnie użytkująca ten pojazd. 

Warto wskazać, że ubezpieczenie graniczne można wykupić w większości zakładów ubezpieczeń oferujących ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce. Ubezpieczenie graniczne należy wykupić na okres nie krótszy niż 30 dni. 

Bezpłatne graniczne ubezpieczenia OC 

W opublikowanym komunikacie Rzecznik informuje, że niektóre polskie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują uchodźcom z Ukrainy bezpłatne jednomiesięczne (na 30 dni) graniczne ubezpieczenia OC. Ubezpieczenia takie można zawierać bezkosztowo poprzez infolinie albo u agentów tych ubezpieczycieli. 

Należy też podkreślić, że osoby posiadające Zieloną Kartę z Ukrainy muszą pamiętać, że jej ważność kończy się wraz z końcem aktualnego ubezpieczenia OC pojazdu. W takiej sytuacji, by poruszać się po terytorium Polski należy wykupić nową polisę ubezpieczenia OC komunikacyjnego w Ukrainie wraz z nową Zieloną Kartą lub zawrzeć ubezpieczenie graniczne w Polsce. 

Co ważne, pozostałe ubezpieczenia pojazdu takie jak np. Auto Casco (AC), Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), pomoc na drodze (assistance) czy Ochrona Prawna (OP) są dobrowolne. 

Źródło: Rzecznik Finansowy