pożar

Ogień w domach i mieszkaniach pojawia się najczęściej wskutek wad i nieprawidłowego używania urządzeń grzewczych. Eksperci z Compensy przypominają, że polisa mieszkaniowa pozwala na przeprowadzenie remontu po pożarze. Jeśli dom spłonie całkowicie polisa mieszkaniowa pozwoli na odbudowę lub zakup nowej wraz z wyposażeniem.

W ubiegłym roku strażacy interweniowali niemal 30 tysięcy razy

Dobrze jest wiedzieć, z jakich przyczyn w domach i mieszkaniach pojawia się ogień. Ze strażackich statystyk wynika, że w 44% przypadków pożary wybuchają w związku z wadą lub nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych. Stoimy właśnie u progu tzw. sezonu grzewczego, więc to ostatni moment, żeby przed nadejściem jesieni i zimy sprawdzić, czy stosowane w naszych domach piece i grzałki działają prawidłowo – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU.

Trzy najczęstsze przyczyny pożarów w obiektach mieszkalnych:

  • Wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych (44% przypadków),
  • Nieostrożność dorosłych w posługiwaniu się ogniem, m.in. zapałkami, papierosami (11%),
  • Wady i nieprawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznych (7%).

Nawet największa ostrożność nie daje gwarancji bezpieczeństwa

Nawet sprawdzone, działające dotychczas bezawaryjnie ogrzewanie oraz największa ostrożność nie dają pełnej gwarancji, że do pożaru nie dojdzie.

„Aby mieć w ubezpieczeniu realne wsparcie finansowe po pożarze, trzeba odpowiednio podejść do jego wyboru i zakupu. Przede wszystkim to właściciel określa, do jakiej sumy będzie chronić dom lub mieszkanie. Kluczowa zasada jest taka, żeby suma ubezpieczenia nie była zaniżona w stosunku do rzeczywistej wartości nieruchomości oraz wyposażenia. Dzięki temu maksymalna wartość odszkodowania wystarczy, aby usunąć skutki szkody”– tłumaczy Andrzej Paduszyński.

Jeśli pojawi się ogień, a w konsekwencji spłonie część lub cały majątek właściciela nieruchomości, wówczas przydaje się ubezpieczenie – w ramach polisy można otrzymać odszkodowanie za poniesione straty.

Źródło: Informacja prasowa: www.compensa.pl