Z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika, że blisko dwie trzecie Polaków wraz z nadejściem cieplejszych dni zdecydowało się zwiększyć swoją aktywność fizyczną np. poprzez jazdę na rowerze. Dlatego warto zadbać o odpowiednie wsparcie na drodze – również w postaci ubezpieczenia. 

Cieplejsze dni skłaniają do aktywności 

Ostatnie lata przynoszą rosnące zainteresowanie aktywnością fizyczną. I to nie tylko w celu relaksu i odprężenia, ale również ze względów zdrowotnych. Nikogo raczej nie zaskakuje to, że zazwyczaj w sezonie letnim częściej decydujemy się na podjęcie wyzwań sportowych na świeżym powietrzu. Potwierdzają to także wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, z którego wynika, że ponad 60 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że cieplejsze dni skłaniają ich do podjęcia aktywności fizycznej. I co ciekawe, w opinii 40 proc. aktywność ta pozwala zachować równowagę w życiu. Badanie wskazuje, że najczęściej decydujemy się na spacer lub nordic walking – taką formę aktywności fizycznej wybiera blisko 60 proc. respondentów. Dużą popularnością wśród ankietowanych cieszy się także jazda na rowerze. 

Jednak jazda na rowerze to nie tylko hobby czy świetny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Okazuje się, że coraz częściej wybieramy ten środek transportu jako alternatywę dla komunikacji miejskiej – już jedna szósta badanych dojeżdża w ten sposób do pracy lub na zakupy. 

Jak przygotować rower do sezonu? 

Niektórzy z nas wybierając się na pierwszą w tym roku przejażdżkę nie zawsze pamiętają o właściwym przygotowaniu swojego roweru do sezonu. Badanie pokazuje, że zaledwie czterech na dziesięciu Polaków w okresie wiosenno-letnim wykonuje przegląd sprzętu sportowego. 

– W okresie zimowym rowery bardzo często przechowywane są w wilgotnych piwnicach, co może skutkować rdzewieniem sprzętu czy też jego poszczególnych części. Jeżeli nie przygotujemy naszego pojazdu w odpowiedni sposób, powrót na drogę może okazać się ryzykownym pomysłem. Tak samo w przypadku jazdy bez odpowiednich zabezpieczeń. Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, co niesie ze sobą określone obowiązki. Zanim ruszymy w trasę, warto się do tego w odpowiedni sposób przygotować. Oprócz wyczyszczenia roweru i napompowania kół, dobrze jest wykonać pełny przegląd sprzętu i dzięki temu mieć pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu – mówi Mateusz Rostek, menedżer ds. produktów w Nationale-Nederlanden. 

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa 

A jak dbamy o swoje bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej? Z badania wynika, że ponad 40 proc. badanych stosuje specjalistyczną odzież i obuwie podczas treningów w celu zapewnienia sobie odpowiedniego wsparcia. Zaskakiwać może fakt, że jedynie 24 proc. Polaków ma wykupione ubezpieczenie, które może być wsparciem dla rowerzysty lub jego sprzętu w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia podczas przejażdżki. Szczególnie, że tylko 35 proc. osób poruszających się regularnie rowerem, jeździ w kasku, a prawie 20 proc. z nich nie korzysta z żadnego dodatkowego zabezpieczenia. 

– Zatrważające są statystyki Komendy Głównej Policji, zgodnie z którymi tylko w ubiegłym roku rowerzyści uczestniczyli w blisko 3,7 tys. wypadków drogowych, z czego zdecydowana większość miała miejsce w obszarze zabudowanym. To wzrost o prawie 5 p.p. w stosunku do wyniku z 2021 r. Ta liczba powinna być przestrogą dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego, aby podczas krótszych i dłuższych wycieczek rowerowych czy po prostu codziennego dojazdu do pracy czuć się w pełni bezpiecznie, warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie. Należy pamiętać, że dostępne na rynku ubezpieczenie dla rowerzysty nie ogranicza się jedynie do wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży lub urazu. Może ono także zapewnić wsparcie w zakresie transportu, naprawy sprzętu oraz umówienia wizyty u lekarza – podkreśla Mateusz Rostek. 

Źródło: Nationale-Nederlanden