Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak burze, ulewny deszcz i grad, często powodują duże szkody. Szczególnie w ostatnich dniach mogliśmy zaobserwować intensywne zjawiska pogodowe, które przynosiły wiele zniszczeń. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń ale możemy zabezpieczyć się finansowo na wypadek ich wystąpienia.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu przed skutkami burzy

Polisa ubezpieczeniowa, która ochroną obejmuje dom lub mieszkanie gwarantuje wypłatę świadczeń w przypadku wystąpienia m.in. pożaru wywołanego przez uderzenie pioruna, zerwania dachu przez silny wiatr, zalania czy przepięć.

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie mieszkania i domu daje również ochronę w momencie wystąpienia drobnych usterek spowodowanych przez burzę. W takiej sytuacji pomocne będzie tzw. domowe Assistance, które oferowane jest przez wielu ubezpieczycieli w pakiecie z ubezpieczeniem nieruchomości.

Dla właścicieli domów dobrym rozwiązaniem jest to, że polisa może obejmować również inne zabudowania mieszczące się na ubezpieczonej posesji tj. garaż czy budynki gospodarcze. W ramach ofert dostępnych na rynku ubezpieczeń możliwe jest także uzyskanie zwrotu kosztów w sytuacji zniszczenia przez burzę bramy wjazdowej, altanki, ogrodzenia czy placu zabaw. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie zadziała tylko wtedy jeżeli przy zawieraniu polisy włączyliśmy do ochrony również to mienie. Co ciekawe co raz częściej ubezpieczyciele dają również możliwość ubezpieczenia roślinności i ogródka warzywnego oraz domku letniskowego, który może znajdować się w innej lokalizacji.

Właściciele mieszkań choć w mniejszym stopniu narażeni na przykre konsekwencje intensywnych zjawisk pogodowych również powinni rozważyć zakup ubezpieczenia nieruchomości. Polisa może okazać się szczególnie pomocna w przypadku przepięć spowodowanych uderzeniem pioruna. Jak wiemy wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do wzniecenia pożaru, zerwania dachu czy też innych dotkliwych zniszczeń tj. spalenie sprzętu RTV i AGD.

Ubezpieczenie samochodu od uszkodzeń spowodowanych przez grad i ulewę

Pogoda nie rozpieszcza. Burze, wichury i ulewy, które w ostatnich dniach nawiedziły Polskę spowodowały dużo szkód, także w pojazdach. By zapobiec finansowym konsekwencjom takich zjawisk pogodowych warto rozważyć zakup polisy Autocasco. Szczególnie w wariancie ochrony od wszystkich ryzyk czyli tzw. all risk. Większość ofert dostępnych na rynku ubezpieczeń udziela wówczas ochrony w przypadku zalania czy też uszkodzeń auta powstałych na skutek gradobicia. Polisa AC zadziała również w sytuacji, w której auto zostanie uszkodzone przez upadające drzewo lub odłamaną gałąź. W przypadku ograniczonych możliwości finansowych ubezpieczenie AC może zostać zawarte z mniejszym zakresem ochrony na tzw. ryzykach nazwanych. Przy tej opcji ubezpieczenia polisa obejmuje ściśle określone rodzaje zdarzeń tj. szkody poniesione na skutek burzy, gradu czy upadku gałęzi.

W każdej sytuacji warto jednak pamiętać o tym, by przed zakupem polisy dobrze zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Ubezpieczyciele mają różnie zbudowane oferty i nie zawsze posiadają taką samą definicję ryzyk objętych ochroną czy też sytuacji, w których ubezpieczenie zadziała.

Niestety nie jesteśmy w stanie w żaden sposób ochronić się przed intensywnymi zjawiskami pogodowymi czy też sprawić, by burze omijały okolice naszych domów, mieszkań lub samochodów. Jednak ubezpieczenie może zapewnić realną pomoc jeżeli poniesiemy straty spowodowane przez ekstremalne warunki pogodowe.

Źródło: OWU TU