Poruszanie się po drogach zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego każdy kierowca musi mieć wykupione ubezpieczenie OC- czyli od odpowiedzialności cywilnej. Ryzyko jest zawsze i zawsze należy się liczyć z tym, że coś może się stać. Dlatego tak ważne jest zachowywanie odpowiedniej ostrożności – jednak nawet to czasami nie wystarczy. W ruchu drogowym nie jesteś bowiem sam, są tam inni uczestnicy, którzy wcale nie muszą być tak ostrożni jak ty. Mało tego! Szkoda może pojawić się również wtedy, gdy w ogóle nie prowadzisz samochodu i nawet nie ma cię w pobliżu. Nawet stojący samochód może zostać uszkodzony. Masz wtedy do czynienia ze szkodą parkingową. Co w takim wypadku?

  1. Co to jest szkoda parkingowa?
  2. Co gdy spotka cię szkoda na parkingu?
  3. Sprawca szkody
  4. Kwestia ubezpieczenia

Czym jest szkoda parkingowa?

Taka szkoda to ta, która miała miejsce na parkingu i wtedy, gdy samochód w ogóle nie był uczestnikiem ruchu drogowego, bo po prostu stał zaparkowany. O szkodę parkingową najłatwiej na wielkich parkingach, przy sklepach, centrach handlowych i w innych tego typu miejscach, gdzie jest mnóstwo ludzi i samochodów. Twój samochód zawsze jest narażony, nawet jeśli tylko stoi, gdy obok zatrzymują się inne samochody czy przechodzą ludzie – nigdy tak do końca nie możesz mieć pewności, że samochód zaparkowany w miejscu dostępnym dla innych ludzi nie doświadczy szkody parkingowej w ten czy inny sposób. Nie zawsze też da się ustalić sprawcę zdarzenia – choć jest to możliwe.

Poszukaj świadków zdarzenia, czyli co w przypadku szkody parkingowej?

Jeśli już dojdzie do szkody parkingowej, nie załamuj rąk, tylko zacznij działać. Być może od razu uda się uzyskać oświadczenie sprawcy kolizji, bo sprawca po prostu się przyzna. Sprawdź też miejsce zdarzenia, przy szkodzie parkingowej to bardzo ważne. Być może w pobliżu są ludzie, którzy widzieli całe zajście. Nawet jeśli nie uda ci się uzyskać oświadczenia sprawcy kolizji, możesz od razu zacząć wypełniać wniosek dla ubezpieczyciela i udokumentować całe zajście – łącznie z obfotografowaniem samego miejsca zdarzenia. Taką szkodę może pokryć twoje AC, więcej na ten temat przeczytasz tutaj: http://ubezpieczenie-oc.auto.pl/szkoda-parkingowa-a-ubezpieczenie-ac/

Sprawca szkody parkingowej – co gdy się znajdzie? A jeśli nie?

Jeśli nie uda się ustalić sprawcy zdarzenia, bo zbiegł on z miejsca zdarzenia i nie pozostawił na siebie żadnych namiarów, nadal piszesz oświadczenie dla swojego ubezpieczyciela. Najlepiej zrobić to od razu – prosto z miejsca zdarzenia, jeśli jest taka możliwość. Oświadczenie o szkodzie parkingowej warto wysłać jak najszybciej. Wtedy całość zostanie opłacona z twojego AC. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: ubezpieczenie-oc.auto.pl. Jeśli jednak uda się uzyskać dane sprawcy i dogadać ze sprawcą zdarzenia, całość pokrywa oc sprawcy. Wystarczy wtedy spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym i czekać na wypłatę pieniędzy. To bardzo wygodne, bo wtedy nie tracisz żadnych zniżek AC, więc nadal możesz zaoszczędzić pieniądze. Zniżki otrzymuje się przecież za bezszkodową jazdę. A nawet zgłoszenie szkody parkingowej może tę zniżkę zniwelować.

Nie czekaj na szkodę parkingową, zabezpiecz się wcześniej!

Zarysowanie auta może zdarzyć się dość często – wtedy musisz dokonać zgłoszenia szkody, poszukać świadków zdarzenia i wykonać naprawdę mnóstwo czynności. Możesz jednak dodatkowo zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami i wykupić AC. To rozwiązanie dla osób, które chcą czuć się bezpiecznie i komfortowo z myślą, że jeśli coś stanie się ich samochodowi, będą mogli oni szybko uzyskać pieniądze z ubezpieczenia, nawet jak nie uda się ustalić sprawcy.

Artykuł partnera