
Nawet doświadczeni kierowcy mogą spowodować kolizję lub wypadek. Jak wiadomo z ubezpieczenia OC odszkodowanie otrzymają osoby przez nas poszkodowane. Co jednak zrobić, jeśli nasz pojazd również uległ uszkodzeniu? Niektórzy posiadacze polis autocasco nie mają pewności co do tego, czy otrzymają odszkodowanie z AC, jeśli do szkody dojdzie z ich winy. Jak wygląda ta kwestia?
Odszkodowanie z AC w przypadku spowodowania szkody z własnej winy
Na początku warto przypomnieć, że jeśli jesteśmy sprawcą wypadku i mamy wykupione jedynie OC nie otrzymamy odszkodowania. Z tego powodu zakup ubezpieczenia AC może okazać się dobrym pomysłem. Szczególnie, że w takim przypadku nasz pojazd będzie objęty ochroną na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Tu może się pojawiać pytanie dotyczące tego, czy odszkodowanie a AC należy się nam, jeśli do szkody doszło z własnej winy. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, ze autocasco zadziała i w takiej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że istnieją różne wyłączenia, kiedy ubezpieczenie to nie zadziała, np. gdy spowodujemy wypadek, będąc pod wpływem alkoholu – wówczas decyzja ubezpieczyciela będzie odmowna. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Zazwyczaj AC obejmuje ochroną pojazd nie tylko w razie wypadku czy kolizji, ale też, gdy pojazd uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu w wyniku zderzenia ze zwierzęciem, działania sił natury czy działania osób trzecich. Może również obejmować kradzież.
Odszkodowanie z AC – jak uzyskać?
Aby uzyskać odszkodowanie z autocasco musimy przede wszystkim zgłosić szkodę. Proces ten zazwyczaj jest ułatwiony i intuicyjny. Na przykład na stronie LINK4 dostępny jest specjalny formularz zgłoszeń online. Formalności są często ograniczone do minimum, a doradcy dostępni na każdym etapie zarówno zgłaszania, jak i likwidacji szkody. Zdarzenie można również zgłosić telefonicznie.
Warto też wspomnieć, że w przypadku kolizji, czyli zdarzenia, w wyniku którego straty mają wyłącznie charakter materialny (czyli uszkodzenie pojazdu lub np. ogrodzenia), natomiast żadna osoba nie odniosła obrażeń, nie mamy obowiązku wzywania policji. Zawsze mamy taką możliwość, jednak wezwanie policji może wiązać się z wydłużeniem całej procedury. Co więcej, przyjazd policji będzie determinował poniesienie pewnych kosztów – na kierowcę, który zostanie uznany przez policję za winnego, będzie nałożony mandat oraz otrzyma on punkty karne.
Natomiast, jeśli dwie strony szybko ustalą winnego i będą zgodne co do całego przebiegu kolizji, wówczas można ograniczyć działania do spisania wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Dokument ten będzie stanowił wystarczający dowód dla ubezpieczyciela i pozwoli uzyskać odszkodowanie, które zostanie wypłacone z ubezpieczenia OC lub AC.
AC w LINK4 – jaki ma zakres?
Polisa AC to dobrowolne ubezpieczenie przeznaczone dla pojazdów mechanicznych, które są uczestnikami ruchu drogowego. Produkt ten zabezpiecza nas przed finansowymi skutkami zdarzenia w razie wypadku czy kolizji – także z naszej winy. Zakres ochrony ubezpieczeniowej może być różny w zależności od ubezpieczyciela. Na przykład w LINK4 AC zawierane jest w formule All Risk, co oznacza, że obejmuje wszelkie zdarzenia poza tymi wyłączonymi wprost w OWU. Możemy liczyć na odszkodowanie od towarzystwa w takich sytuacjach jak m.in.:
- wypadek,
- kolizja,
- zderzenie ze zwierzęciem,
- działanie osób trzecich (np. zarysowanie pojazdu na parkingu),
- ziałanie sił natury (np. huragan, grad, powódź),
- kradzież.
Oferta LINK4 uwzględnia także podręczny bagaż czy dziecięce foteliki znajdujące się w pojeździe w chwili zdarzenia – suma ubezpieczenia wynosi do 1000 zł za bagaż i do 1000 zł za foteliki. Ubezpieczyciel przy zawarciu umowy daje do wyboru trzy warianty likwidacji szkody: ASO, Warsztat i Kosztorys. W pierwszym wariancie ubezpieczenia możemy naprawić samochód w dowolnym warsztacie, w tym w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). W opcji Warsztat możemy zdecydować się na naprawę samochodu w dowolnym warsztacie nieautoryzowanym. W wariancie Kosztorys otrzymujemy odszkodowanie na podstawie wyceny wartości szkody opracowanej przez rzeczoznawcę, a następnie we własnym zakresie naprawiamy pojazd.
Źródło: LINK4