TFI Allianz Polska wygrało ranking „Rzeczpospolitej” na najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych w 2022 r. Zestawienie tworzone jest w oparciu o stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych za sześć miesięcy, rok, trzy oraz pięć lat.
Awans TFI Allianz
W tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej” na najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych na pierwszej pozycji znalazło się TFI Allianz. Co istotne, w ubiegłym roku powiernik plasował się poza najlepszą dziesiątką. Obecne miejsce na podium zestawienia oznacza, zatem spory awans TFI Allianz.
– Przypomnijmy, że TFI Allianz Polska w poprzednim roku zajęło miejsce poza najlepszą dziesiątką, a zatem w ostatnich 12 miesiącach jego zarządzający zdołali odnaleźć się w trudnych warunkach rynkowych i wykazać ponadprzeciętną jakością zarządzania aktywami. Mocny awans ma za sobą także Pekao TFI, które rok wcześniej zajęło ósme miejsce w naszej klasyfikacji, a tym razem jest bezpośrednio za liderem. Bardzo wysoką formę utrzymuje z kolei NN Investment Partners, które utrzymało silną trzecią lokatę. Co ciekawe, tym razem NN IP TFI zdołało uzbierać też sporo więcej punktów niż w rankingu z 2021 r. – możemy przeczytać w „Parkiecie”.
Najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych
Przypominamy, że ranking „Rzeczpospolitej” na najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych, który wygrało TFI Allianz Polska opiera się na stopach zwrotu funduszy za sześć miesięcy, rok, trzy oraz pięć lat. Z opublikowanych informacji wynika, że Allianz uzyskał przewagę 6 pkt nad drugim Pekao TFI oraz 23 pkt nad NN Investment Partners. Spory awans powiernika oznacza, że w ostatnich 12 miesiącach jego zarządzający zdołali odnaleźć się w trudnych warunkach rynkowych i wykazać ponadprzeciętną jakością zarządzania aktywami.
Ciężki okres dla TFI
Jak możemy przeczytać, 7 towarzystw wyróżnionych przed rokiem również w tym uplasowało się w najlepszej dziesiątce rankingu. Duże znaczenie miały punkty zdobyte za lokaty funduszy dłużnych, które mimo sporych spadków aktywów, pozostają największą częścią krajowego rynku funduszy.
– Niestety, ostatnie 12 miesięcy było okresem ciężkim zarówno dla uczestników funduszy, jak i samych TFI. Wszystkie główne grupy funduszy w tym okresie są pod kreską (licząc na podstawie średniej stopy zwrotu). Co więcej, zdecydowana większość funduszy ma nawet dwucyfrowe straty za ostatni rok i dotyczy to również sporej części funduszy dłużnych. Są to produkty, których fatalne wyniki najtrudniej znieść inwestorom, nieprzyzwyczajonym do takiego zachowania rynku obligacji – wskazuje „Parkiet”.
Źródło: Allianz; analizy.pl; Rzeczpospolita z dn. 27.10.20022r.