Niestety pomimo starań właścicieli czworonogów czasami dochodzi do przykrych wypadków, takich jak pogryzienie przez psa. Co zrobić, jak nasz pupil kogoś ugryzie? Jak zabezpieczyć się przed skutkami tego typu sytuacji? 

Pogryzienie przez psa – co robić? 

Czasami pomimo naszych starań może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia, takiego jak pogryzienie przez psa. Co wówczas zrobić? Przede wszystkim jako właściciel czworonoga powinniśmy zachować spokój. Może to być trudne, ale emocje mogą tylko pogarszać całą sytuację. Dlatego w pierwszym kroku należy zadbać o to, by zwierzę nie miało możliwości ugryzienia nikogo ponownie. Następie powinniśmy zająć się poszkodowanym i ustalić, co mu się stało. Jeśli mamy do tego warunki, pomóżmy zaopatrzyć ranę, a jeśli to konieczne – wezwijmy pogotowie. Warto podkreślić, że ugryzienie przez psa szczepionego może mieć o wiele mniej przykre skutki. Zatem od razu poinformujmy poszkodowanego, czy pies był szczepiony przeciwko wściekliźnie. 

Niestety nie zawsze sytuacja na miejscu zdarzenia będzie przebiegać spokojnie – poszkodowany może żądać wezwania policji. Zgódźmy się na taką interwencję i spokojnie przedstawmy funkcjonariuszom swoją wersję zdarzeń. Profesjonalna postawa na pewno zaprocentuje i będzie miała pozytywny wpływ na późniejsze postępowanie, gdyby sprawa miała trafić do sądu. 

W ostatnim kroku skontaktujmy się ze swoim ubezpieczycielem. W ten sposób uruchomimy procedurę likwidacji szkód związanych z pogryzieniem przez psa – oczywiście, jeśli nasze ubezpieczenie ma w swoim zakresie OC w życiu prywatnym

Ważne jest także to, by przyjrzeć się swojemu psu. Można w tym celu umówić się do weterynarza. Zbadanie zwierzęcia jest istotną kwestią zwłaszcza wówczas, gdy do tej pory nasz pupil miał łagodne usposobienie i nie zdarzały mu się akty agresji. Być może psu będzie potrzebna terapia behawioralna. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko występowania podobnych incydentów w przyszłości. 

Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa 

Jakie konsekwencje czekają właściciela czworonoga, gdy jego pies ugryzł inną osobę? Może to być grzywna za wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń (niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia). Możemy także ponosić odpowiedzialność karną z oskarżenia prywatnego w sytuacji, gdy poszkodowany doznał lekkiego uszkodzenia ciała, którego skutki trwają do 7 dni. Natomiast z urzędu co do zasady powinniśmy być ścigani w przypadku, gdy pogryziony doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

W przypadku, gdy sytuacja miała charakter nieumyślny (pies zaatakował znienacka i nie był przez nas do tego prowokowany), wejście na drogę sądową zależy od poszkodowanego. Może on wystąpić o dwa rodzaje roszczeń – zadośćuczynienie i odszkodowanie. Zadośćuczynienie przyznawane jest za szkody niematerialne. Ma za zadanie wynagrodzić ofierze stres i wszelkie przykre odczucia związane z wydarzeniem. Odszkodowanie natomiast dotyczy szkód materialnych. Pokrywa koszty leczenia, rehabilitacji, niszczonego ubrania, późniejszej niezdolności do pracy itp. Jeśli sąd orzeknie o naszej winie, będziemy zobligowani do wypłaty ustalonej kwoty zadośćuczynienia i odszkodowania. 

Dodatkowo grozi nam grzywna, której wysokość zostanie określona z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności zdarzenia. Na naszą niekorzyść zadziała próba ucieczki, brak udzielenia pierwszej pomocy czy stwarzanie problemów podczas interwencji policji. Pod uwagę będą brane również przepisy o zachowaniu środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które ustalane są indywidualnie przez każdą gminę. 

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa 

Ile wynosi odszkodowanie za pogryzienie przez psa? Jednoznaczne określenie tej kwoty jest trudne, bowiem wszystko zależy od konkretnego przypadku, rozmiaru poniesionych szkód i tego, jak zdarzenie będzie rzutowało na przyszłość poszkodowanego. Sąd weźmie pod uwagę wszystkie koszty, które poszkodowany musiał ponieść w związku z wypadkiem, także koszty dojazdów do lekarzy, zakupu nowej odzieży oraz straty wygenerowane przez nieobecność w pracy.  

Sprawa może skomplikować się wówczas, gdy pies ugryzł dziecko. Obok kosztów leczenia jego rodzice mogą ponosić jeszcze dodatkowe wydatki np. związane z zatrudnieniem korepetytora, który pomoże dziecku nadrabiać zaległości w szkole. Do tego dochodzą straty z tytułu zwolnienia z pracy na czas opieki nad dzieckiem. Jedno jest pewne im cięższy przypadek pogryzienia, tym większe zadośćuczynienie i odszkodowanie za ugryzienie przez psa otrzyma poszkodowany. 

Bez wątpienia każdy właściciel psa powinien pomyśleć o zakupie stosownego ubezpieczenia, które uchroni przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń. Przykładowo w Allianz ochronę na wypadek pogryzienia innej osoby przez naszego psa otrzymamy w ramach ubezpieczenia mieszkania i domu – w każdym pakiecie w zakres wchodzi także odpowiedzialność cywilna. Posiadając taką polisę wystarczy zgłosić zdarzenie ubezpieczycielowi, a ten następnie skontaktuje się z poszkodowanym, na podstawie oceny szkód ustali wysokość odszkodowania i wypłaci należną kwotę. Co więcej, w cenie ubezpieczenia mieszkania w Allianz otrzymamy również ubezpieczenie dla psa. 

Pamiętajmy, zatem o tym, że niekiedy ofiara może żądać wysokiego zadośćuczynienia i odszkodowania, a sąd przychyli się do tego żądania. Dlatego, by oszczędzić sobie stresu zadbajmy odpowiednio wcześnie o ubezpieczenie, które zapewni nam ochronę w przypadku incydentów z udziałem naszego czworonoga. 

Źródło: Allianz