Polacy najczęściej wybierają Chorwację jako miejsce spędzenia urlopu. Wiadomo, że każda podróż wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, ale mogą być one wyeliminowane lub ograniczane poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Karta EKUZ nie wystarczy

Turyści z Polski najczęściej potrzebowali pomocy przy zorganizowaniu wizyty lekarskiej oraz możliwości zakupu leków w ramach polisy: „Należy pamiętać, że pacjent posiadający jedynie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego korzystając z chorwackiej, państwowej służby zdrowia zobowiązany jest do pokrycia części kosztów leczenia. Wysokość partycypacji zależy od rodzaju specjalisty, do którego się udaje, a także od wieku pacjenta. Tylko niektóre, podstawowe leki na receptę są bezpłatne. Dlatego tak ważne jest aby osoby wybierające się do Chorwacji posiadały dodatkową polisę. Można wtedy liczyć, że ubezpieczyciel pokryje koszt wykupu leków, a w kurorcie, w którym może być trudno o dostęp do publicznej służby zdrowia akceptującej kartę EKUZ koszt prywatnej wizyty u specjalisty. Warto również aby ubezpieczenie posiadało interesujące nas rozszerzenia np. w razie zaostrzenia chorób przewlekłych lub zwyżkę dla osób planujących uprawianie sportów ekstremalnych”– podkreśla Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Dlaczego warto posiadać dodatkową polisę?

Ponieważ, EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju zamieszkania. Wyjątkiem jest sytuacja gdy koszt przewozu do Polski i dalsze leczenie są niższe niż koszt pobytu w zagranicznej placówce. Ponadto odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia indywidualnej polisy turystycznej zapewniają szeroką opiekę ubezpieczyciela w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą, NNW, ubezpieczenie bagaży, czy ochronę OC. EKUZ natomiast daje tylko możliwość leczenia w publicznych placówkach i to w dodatku na zasadach takich jak obywatele państwa w którym się znajdujemy. Jeśli więc obywatele danego kraju dopłacają do opieki z własnej kieszeni bdziemy zmuszeni pokryć koszty dopłat.

Transport medyczny z Chorwacji to koszt około 36 tysięcy złotych

Bardzo ważną kwestią jest ochrona kosztów transportu medycznego. Tylko indywidualne ubezpieczenie turystyczne posiada tego typu opcje. A warto mieć na uwadze, że koszt transportu medycznego z Chorwacji do Polski to koszt około 36 tysięcy złotych. „Tylko niektóre, podstawowe leki na receptę są bezpłatne. Dlatego tak ważne jest aby osoby wybierające się do Chorwacji posiadały dodatkową polisę. Można wtedy liczyć, że ubezpieczyciel pokryje koszt wykupu leków, a w kurorcie, w którym może być trudno o dostęp do publicznej służby zdrowia akceptującej kartę EKUZ koszt prywatnej wizyty u specjalisty. Warto również aby ubezpieczenie posiadało interesujące nas rozszerzenia np. w razie zaostrzenia chorób przewlekłych lub zwyżkę dla osób planujących uprawianie sportów ekstremalnych – podkreśla Piotr Ruszowski z Mondial Assistance.

Źródło: www.mondial-assistance.pl