W świecie ubezpieczeń nietrudno jest się zagubić – w szczególności osobom, które rzadko wykupują ubezpieczenia lub też robią to po raz pierwszy. Warto więc znać podstawowe pojęcia, wiedzieć jakie są między nimi różnice, a także być świadomym, jakie prawa się z nimi wiążą. Przybliżmy zatem trzy określenia – ubezpieczający, ubezpieczony i uposażony – kim są i jakie są różnice oraz prawa?
Kim jest ubezpieczający?
Ubezpieczający to osoba, która zawarła umowę z firmą ubezpieczającą (ubezpieczycielem), a tym samym zobowiązała się do uiszczania opłat wynikających z zawartej umowy. Co ważne, ubezpieczający może być, ale nie musi, jednocześnie ubezpieczonym. Jeśli ubezpieczający nie chce być osobą objętą ubezpieczeniem, ma prawo wskazać ubezpieczonego. Oczywiście, musi się to stać za zgodą potencjalnego ubezpieczonego.
Kim jest ubezpieczony?
Ubezpieczony to osoba, na rzecz której ubezpieczający zawiera umowę ubezpieczenia z firmą ubezpieczającą (ubezpieczycielem). To właśnie ubezpieczony jest osobą, która w wyniku umowy, zostaje objęta ubezpieczeniem na zasadach określonych w zawartej umowie. Ubezpieczony może być, ale nie musi, jednocześnie ubezpieczającym. Jeśli osoba trzecia chce zostać ubezpieczającym i wyznaczyć inną osobę na ubezpieczonego, to ubezpieczony musi wyrazić na to zgodę.
Kim jest uposażony?
Uposażony to osoba, która jest upoważniona do otrzymania świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego. Co istotne, odbywa się to z pominięciem postępowania spadkowego. Dodatkowo, takie przekazanie środków, w wyniku zawartej umowy ubezpieczenia, pozwala na uniknięcie podatków od spadków i darowizn. W każdym momencie trwania umowy ubezpieczenia, ubezpieczony ma prawo samodzielnie wskazać uposażonego. Uposażonego może także wskazać ubezpieczający. Jednakże, nie może tego dokonać samodzielnie. Musi się to odbyć za zgodą ubezpieczonego. Aby zostać uposażonym, wskazana osoba nie musi być spokrewniona ani spowinowacona z ubezpieczonym. Co więcej, ubezpieczony może wskazać kilkoro uposażonych, a każdy z nich może mieć te same prawa. Raz wskazany uposażony nie musi być nim dożywotnio bądź do końca trwania umowy ubezpieczenia. Ubezpieczony ma prawo w trakcie trwania umowy wykreślić uposażonego z umowy lub też wskazać na jego miejsce inną osobę.
Znajomość powyższych terminów, a także wiążących się z nimi szczególnych cech i praw, z pewnością ułatwi odnalezienie się w tematyce ubezpieczeń różnego rodzaju: ubezpieczenie na życie, OC, ubezpieczenie nieruchomości czy NNW. Co ważne, pozwoli na bardziej świadome podejmowanie decyzji związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia.
Artykuł partnera