Mimo tego, że z zasady wykupić możemy dowolną liczbę ubezpieczeń, kumulacja składki nie zawsze będzie miała miejsce. Czasami bowiem np. duża liczba polis mieszkaniowych nie oznacza mnóstwa pieniędzy po zajściu zdarzenia określonego zawartymi przez nas umowami. A jak jest w przypadku polis na życie?
Kumulacja odszkodowań – kiedy jest możliwa?
Nie każdy wie, że nie warto zawierać kilku polis mieszkaniowych oraz komunikacyjnych. Wynika to z tego, że w razie zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową i tak nie zostanie nam wypłacone odszkodowanie, które przekraczałoby poniesioną przez nasz szkodę. Co w przypadku konieczności opłacenia kilku składek oznacza znaczne uszczuplenie domowego budżetu. Dlatego pamiętajmy o tym, że zasada mówiąca o tym, że na ubezpieczeniu nie można zarobić obowiązuje we wszystkich ubezpieczeniach majątkowych i odpowiedzialności cywilnej.
Jednak kwestia ta inaczej wygląda w przypadku ubezpieczeń osobowych, w tym ubezpieczeń na życie. Tu w razie zdarzenia objętego ochroną obowiązuje zasada – tyle świadczeń, ile polis. Wynika to z tego, że w tego typu umowach nie chodzi o rekompensatę poniesionej szkody, ale o wypłatę umówionej kwoty, która określona jest w polisie. Co w praktyce oznacza, że ubezpieczony lub wskazane przez niego osoby (tzw. uposażeni) otrzymają kwotę, która będzie się mieściła w granicach umówionej sumy pieniężnej (tj. sumy ubezpieczenia), renty lub innego świadczenia. Więc jeśli wykupimy kilka polis na życie, to np. w razie naszej śmierci osoby uposażone otrzymają świadczenia ze wszystkich tych ubezpieczeń.
Czy warto mieć kilka ubezpieczeń na życie?
Zastanawiasz się czy zawsze warto mieć kilka polis na życie? Doświadczenie podpowiada, że tak jak w przypadku większości ubezpieczeń i tu wszystko będzie zależało od naszych potrzeb ubezpieczeniowych i finansów. Pamiętajmy o tym, że ubezpieczenia mają zapewnić nam odpowiedni poziom ochrony, a nie obciążać domowe finanse zbędnymi składkami. Jeśli więc chcemy kompleksowo zabezpieczyć swoją rodziną, nie musimy zawierać kilku umów. Na rynku są, bowiem dostępne takie ubezpieczenia na życie, które w ramach jednej polisy pozwolą nam zadbać o przyszłość swoich najbliższych.
Komunikacyjne OC a ubezpieczenie na życie
Warto pamiętać też o tym, że jeśli zostaniemy poszkodowani w wypadku komunikacyjnych spowodowanym przez innego kierowcę, to wówczas przysługuje mu zarówno odszkodowanie od sprawcy szkody albo ubezpieczyciela, w którym wykupił on polisę OC, jak i świadczenie z ubezpieczenia na życie, które posiadamy. Oczywiście, jeśli obejmuje ono ochroną nieszczęśliwe wypadki czy długotrwałą hospitalizację.
Źródło: AXA
Świetnie napisany artykuł!