Z danych resortu zdrowia wynika, że w roku 2021/2022 na kierunku pielęgniarstwo I stopnia liczba studentów wynosiła 11 408 osób, podczas gdy w roku akademickim 2015/2016 było to jedynie niespełna 6 tys. osób. Młodzi ludzie decydujący się tego typu studnia mają do wyboru wiele różnych szkół. Czy jednak studenci na studiach pielęgniarskich muszą mieć specjalne ubezpieczenie na czas nauki? 

Ubezpieczenie NNW dla studenta – czy jest obowiązkowe? 

Na początku warto wyjaśnić, że niezależnie od rodzaju kierunku studenci nie są zobowiązani do zakupu ubezpieczenia.  Dotyczy to również kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Niewątpliwie jednak ubezpieczenie NNW, czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków, może stanowić ważne wsparcie finansowe np. na wypadek złamania nogi. Ubezpieczenie tego typu pokryje również poniesione koszty rehabilitacji. Należy dodać, że polisa NNW dla studenta jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które zapewnia wypłatę świadczenia  w wysokości adekwatnej do wysokości sumy ubezpieczenia wówczas, gdy w okresie trwania ochrony dojdzie np. do złamania ręki czy poparzenia. 

Co istotne, umowa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dla studentów podpisywana jest na 12 miesięcy i obowiązuje nie tylko podczas przebywania na uczelni czy w okresie trwania roku akademickiego. Umowa tego typu „działa” ale przez cały okres, na jaki została zawarta. 

Ubezpieczenie NNW dla studenta – jaka ochrona? 

Zazwyczaj ochrona ubezpieczeniowa wynikająca z umowy ubezpieczenia NNW dla studenta dotyczy: 

  • śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku, 
  • uszkodzenia ciała będącego konsekwencją następstwa nieszczęśliwego wypadku, 
  • pobytu w szpitalu w następstwie nieszczęśliwego wypadku, 
  • zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji w następstwie nieszczęśliwego wypadku, 
  • śmierci rodzica w następstwie nieszczęśliwego wypadku, 
  • zdiagnozowania poważnej choroby, 
  • konsekwencji wyczynowego uprawiania sportów. 

Np. w ofercie UNIQA ubezpieczenie NNW dla studentów pielęgniarstwa obejmuje również świadczenia na wypadek ukąszenia kleszcza, łącznie z pokryciem poniesionych kosztów wizyty lekarskiej związanej z usunięciem kleszcza. Ubezpieczyciel także zorganizuje i pokryje koszty badania kleszcza pod kątem nosicielstwa patogenów oraz zwróci koszty zaleconej przez lekarza prowadzącego antybiotykoterapii. Dodatkowo, umowa może być rozszerzona o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. 

Ponadto NNW dla studenta może być rozbudowana ubezpieczenie przed hejtem w Internecie. Jak działa taki produkt? Jeżeli  student zostanie w Internecie pomówiony, znieważony lub bezprawnie zostaną ujawnione informacje na temat jego życia prywatnego, będzie miał możliwość skorzystania z pomocy prawnej, mającej na celu ochronę swoich interesów. Istnieje również możliwość zorganizowania i opłacenia specjalisty IT, który podejmie działania zmierzające do usunięcia lub zatrzymania dostępu do negatywnych lub bezprawnie udostępnionych informacji, a także zorganizowania i pokrycia kosztów konsultacji z psychologiem w formie telekonsultacji oraz 10 wizyt stacjonarnych. 

Gdzie kupić ubezpieczenie NNW? 

Studenci, którzy chcą zakupić ubezpieczenie NNW mają dowolność w wyborze oferty. Polisę można zawrzeć za pośrednictwem uczelni (jeśli udostępnia ona taką opcję) lub indywidualnie. Ta druga opcja pozwala na wybór oferty, która będzie najlepiej odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom studenta. Warto podkreślić, że warunkiem przystąpienia do polisy NNW będzie nie tylko posiadanie statusu studenta, ale i wiek maksymalnie do  ukończenia 26 lat. 

Źródło: UNIQA