Grecja od lat cieszy się popularnością wśród turystów. Jeśli planujemy wyjazd do tego kraju powinniśmy poznać kilka kluczowych informacji, które ułatwią nam podróż do Grecji. Jedną z nich jest kwestia ubezpieczenia.
Podróż do Grecji – formalności
Wybierając się do Grecji powinniśmy wiedzieć, że jeśli pobyt w tym kraju nie przekracza 90 dni nie potrzebujemy wizy turystycznej. Pomimo tego, że w Grecji oficjalnym językiem jest grecki, to w miejscach turystycznych powszechnie używany jest także angielski. Walutą obowiązującą w tym państwie jest euro.
System opieki zdrowotnej w Grecji jest ogólnie dobrze rozwinięty, zwłaszcza w większych miastach i kurortach. Nie zapominajmy też o tym, by przed podróżą zadbać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument ten uprawnia nas do korzystania z publicznych usług zdrowotnych na takich samych zasadach, jak obywatele Grecji. Ale uwaga! Karta nie zawsze pokryje wszystkie koszty leczenia. Z tego powodu warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty leków, prywatne wizyty lekarskie czy ewentualny powrót do kraju z powodu choroby.
Jak podróżować po Grecji?
Grecja jest kierunkiem łatwo dostępnym z Polski zarówno drogą lotniczą, jak i lądową. Czas lotu zależy od danego połączenia, ale przeważnie trwa od 2 do 3 godzin. Po kraju możemy podróżować zarówno autobusami, jak i pociągami oraz taksówkami. Mamy także możliwość wynajęcia samochodu. Takie rozwiązanie daje nam swobodę podróżowania i zwiedzania mniej znanych miejsc. Jeśli chcemy odwiedzić jedną z greckich wysp, możemy skorzystać z licznych połączeń promowych. Promy kursują z różnych portów w Grecji, do wysp, takich jak Santorini, Mykonos, Rodos czy Kreta.
Ubezpieczenie turystyczne do Grecji
Jak już wspominaliśmy wybierając się do Grecji powinniśmy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Z uwagi na to, że na rynku znajdziemy różne oferty warto się z nimi wnikliwie zapoznać, tak by wybrać polisę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb. Umowa ubezpieczenia powinna pokrywać koszty leczenia (również COVID-19), leczenie następstw chorób przewlekłych, koszty hospitalizacji oraz zakupu lekarstw przepisanych przez lekarza. Istotny jest także pakiet usług assistance, który zapewni np. transport medyczny, organizację i pokrycie kosztów leczenia, niezbędnych badań czy operacji. Warto pamiętać, by polisa zawierała również OC podróżne, które zabezpiecza przed sytuacjami, w których wyrządzimy szkodę innym osobom w trakcie podróży. Jeśli planujemy swoją podróż z wyprzedzeniem pomyślmy o ubezpieczeniu kosztów, które ponosimy w związku z jej organizacją. Jeśli będziemy musieli zrezygnować lub przerwać podróż np. ze względów zdrowotnych czy śmierci osoby bliskiej, odzyskamy do 100% kosztów jakie opłaciliśmy przed wyjazdem.
A jeśli podróżujemy samolotem, powinniśmy rozważyć ubezpieczenie bagażu. Polisa tego typu obejmuje utratę, opóźnienie dostarczenia bagażu oraz ubezpieczenie odwołania i opóźnienia lotu. Pamiętajmy o tym, by po zakupie polisy zapisać sobie jej numer i numery kontaktowe do Centrum Obsługi Klienta. Dzięki temu w razie potrzeby będziemy je zawsze mieli przy sobie.
Źródło: WARTA