Jak wygląda kwestia ubezpieczenia przedszkolaków lub dzieci uczęszczających do żłobka? Czy istnieje obowiązek ubezpieczenia dzieci w ramach ubezpieczeń NNW? Co mówi na ten temat prawo? Sprawdź poniżej.
Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu
Polskie regulacje prawne przewidują dwie formy ubezpieczeń – obowiązkowe i fakultatywne. Te pierwsze wskazane na mocy przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnym. Jednak nie znajdziemy tam informacji o konieczności wykupienia i zapewnienia ubezpieczenia dziecka w przedszkolu. Komisja Nadzoru Finansowego już w lipcu 2017 roku wskazała, że NNW dla dziecka uczęszczającego do przedszkola lub żłobka nie jest obowiązkowe. Potwierdził to także komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki, w którym podano, że:
„Umowa w tym zakresie może być zawarta wyłącznie z woli rodziców. Dotyczy to zarówno nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w czasie zajęć edukacyjnych realizowanych na terenie szkoły, jak i imprez oraz wycieczek szkolnych w kraju”.
Warto też podkreślić, że nikt nie może zmusić rodzica czy opiekuna prawnego dziecka, by podpisał umowę ubezpieczenia tego rodzaju. Polisa tego typu zawierana jest dobrowolnie.
Ubezpieczenie przedszkolaka – jakie ubezpieczenie zakupić?
Jak widać, to od rodziców zależy, czy wykupią ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) dla swojego dziecka. Po ich stronie leży również wybór odpowiedniego pakietu czy oferty. Zazwyczaj ubezpieczenie dzieci w przedszkolu przyjmuje formę NNW. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciele w różny sposób mogą definiować zdarzenia losowe, które są nieszczęśliwym wypadkiem. Najczęściej jest to zdarzenie wywołane przez czynniki zewnętrzne, o gwałtownym charakterze. Polisa ta zapewnia ochronę w sytuacji, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku dojdzie do uszkodzenia ciała czy nawet zgonu. W zależności od danej oferty ochronę można rozszerzyć, o ubezpieczenie od hejtu w internecie czy ryzyka związane z uprawianiem sportów wyczynowych.
Należy też podkreślić, że ubezpieczenie NNW przedszkolaka nie chroni dziecka przed skutkami nieszczęśliwych wypadków wyłącznie w czasie przebywania w placówce oświatowej. Polisa działa przez całą dobę, także w czasie ferii czy wakacji letnich.
Co istotne, wybierając ubezpieczenie dziecka należy zwrócić uwagę nie tylko na zakres ochrony, ale też i poszczególne sumy ubezpieczenia.
Świadczenie z ubezpieczenia NNW – kiedy można uzyskać?
Ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty świadczenia, jeśli dojdzie do uszkodzenia ciała objętego ochroną ubezpieczenia. Zazwyczaj z NNW dziecka w przedszkolu można otrzymać odszkodowanie w przypadku:
- uszkodzenia ciała,
- uszkodzenia lub zniszczenia okularów korekcyjnych,
- poniesienia kosztów nabycia protez,
- poniesienia kosztów nabycia lub wypożyczenia innych środków pomocniczych w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
- leczenia ambulatoryjnego dziecka po nieszczęśliwym wypadku (pokrycie kosztów leczenia),
- hospitalizacji dziecka,
- rehabilitacji dziecka.
Może się także zdarzyć, że odszkodowanie nie będzie należne, jeśli w wyniku wypadku dziecko np. stłucze sobie palec. Wynika to z tego, że na ogół takie urazy nie mieszczą się w definicji uszkodzenia ciała. Z pewnością przed ostatecznym wyborem polisy należy zapoznać z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – tam znajdziemy informacje odnośnie tego w jakich dokładnie sytuacjach ubezpieczyciel będzie odpowiadał za zdarzenie.
Źródło: UNIQA