Kiedy kupujemy samochód, jedną z pierwszych formalności, które załatwiamy, jest jego ubezpieczenie. Niestety często zdarza się, że kupując mieszkanie często zapominamy o wykupieniu polisy. Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie? Co powinna zawierać polisa i na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Ubezpieczenie mieszkania – na czym polega?

Obecnie zakup mieszkań jest tak samo popularny jak kupno akcji na giełdzie. Polacy coraz chętniej inwestują swoje pieniądze, by pomnażać zyski i zabezpieczyć się przed inflacją. Niezależnie od tego, czy kupujemy nieruchomość dla siebie, czy przeznaczamy ją pod wynajem, warto pomyśleć o jej ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie mieszkania – w przeciwieństwie np. do ubezpieczenia OC samochodu – nie jest obowiązkowe. Jednak warto je wykupić. Tak samo jak może nam się przydarzyć wypadek samochodowy, możemy mieć również do czynienia z wypadkiem w mieszkaniu. Zalanie, pożar, przepięcie, włamanie z kradzieżą. To nagłe zdarzenia losowe, które mogą spowodować uszkodzenie naszego lokum, obniżenie jego wartości, a nawet utratę mieszkania. Jeśli posiadamy odpowiednią polisę, ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze, byśmy mogli wykonać potrzebny remont czy naprawy.

Co obejmuje wariant podstawowy i rozszerzony?

Podobnie jak w przypadku polisy OC samochodu, również tutaj mamy do czynienia z ubezpieczeniem podstawowym oraz rozszerzonym. To pierwsze bardzo często wymagane jest w przypadku, gdy bierzemy w banku kredyt hipoteczny na mieszkanie.

Ubezpieczenie podstawowe zapewnia nam ochronę murów oraz elementów stałych w przypadku nagłych zdarzeń losowych, takich jak pożar, wandalizm czy uderzenie pioruna. Do elementów stałych najczęściej zalicza się:

  • ściany działowe;
  • instalacje wbudowane w ściany i podłogi (np. ogrzewanie podłogowe);
  • stolarkę okienną i drzwiową;
  • elementy zewnętrzne połączone z mieszkaniem, takie jak balkon, taras itp.
  • urządzenia zamontowane na stałe, np. grzejniki czy kominek.

Do wyboru mamy jednak również wariant rozszerzony ubezpieczenia, do którego zwykle sami dobieramy odpowiednie dodatki. Jeśli w domu znajdują się cenne sprzęty AGD i RTV, zabytkowe meble czy elektronika, warto poszerzyć ubezpieczenie o ruchomości domowe, czyli wszystko, co można wynieść z domu.

Jak zapewne wiemy, prócz pożaru czy zalania możemy mieć do czynienia również z innymi zdarzeniami, które warto dopisać do swojej polisy. Mowa tu przede wszystkim o:

  • powodzi – warto to rozważyć, ponieważ gdy nasze mieszkanie zostanie zalane „za mocno” ubezpieczyciel może to uznać już jako powódź i wówczas nie uzna nam odszkodowania z tytułu zalania mieszkania;
  • przepięciu – dzięki temu chronimy urządzenia zasilane prądem, które zostały uszkodzone nie tylko w wyniku uderzenia pioruna, ale także np. za sprawą awarii w zakładzie elektrycznym czy uszkodzenia instalacji elektrycznej;
  • włamaniu z kradzieżą;
  • stłuczeniu elementów szklanych (przede wszystkim okien, szklanych ścianek czy kabin prysznicowych).

Czasami do ubezpieczenia mieszkania możemy także dokupić assistance (pomoc specjalistów w razie awarii np. hydraulika czy elektryka) czy OC w życiu prywatnym (pokrywa szkody, które sami wyrządzimy przypadkiem).

Co trzeba sprawdzić, przy zakupie ubezpieczenia?

Przede wszystkim bardzo dokładnie czytajmy OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, także te napisane małym druczkiem. Szczególnie zapoznajmy się z akapitem dotyczącym wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Znajdziemy w nim listę rzeczy, których nie obejmie nasze ubezpieczenie.

Na liście wyłączeń odpowiedzialności może znaleźć się np. pożar w wyniku przepięcia elektrycznego w zniszczonej instalacji elektrycznej albo zalanie mieszkania będące skutkiem powodzi i nawalnego deszczu. Często też ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie tylko pod warunkiem wykonywania regularnych przeglądów instalacji grzewczych i gazowych. Warto więc dokładnie przeanalizować całą umowę.

Musimy też sprawdzić, ile wynosi okres karencji. Ubezpieczyciel może bowiem wypłacić odszkodowanie tylko wtedy, gdy do jakiegoś zdarzenia doszło minimum 3 czy 6 miesięcy od podpisania umowy. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed osobami, które wymuszają odszkodowanie.

Jakie są koszty ubezpieczenia?

Na cenę ubezpieczenia składa się przede wszystkim jego zakres. Im więcej dodatków do polisy, tym wyższa będzie jej cena. Poza tym koszt ubezpieczenia zależy także od wartości nieruchomości, jej lokalizacji (istotne będzie nawet piętro), rodzaju konstrukcji, metrażu czy liczby domowników. Zwykle ceny podstawowych polis ubezpieczeniowych zaczynają się od ok. 100 zł. Mogą one być nieco niższe, jeśli posiadamy odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe czy przeciwpożarowe (np. czujniki dymu czy monitoring).

Fot. Unsplash.com