Astronomiczna i kalendarzowa jesień już jest z nami. Ta pora roku to idealny moment na wypad w góry. Jednak wyruszając na górskie szlaki, warto zabrać ze sobą polisę turystyczną, która pomoże w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Zatem jaką polisę wybrać? Podpowiadamy poniżej.

Następstwa nieszczęśliwych wypadków

Wycieczka w góry zawsze powinna wiązać się z naszym odpowiednim przygotowaniem. Przed wyjściem na szlak powinniśmy zadbać nie tylko o kondycję, ale też właściwy sprzęt czy odzież. Należy się także zapoznać z aktualnymi warunkami i prognozami pogodowymi, a także zadbać o odpowiednią polisę turystyczną. Warto też pamiętać, że podstawowe ubezpieczenie podróżne nie zawsze okazuje się wystarczające – szczególnie, gdy planujemy wspinaczkę w wyższe partie gór. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia podróżnego powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie zapisy i upewnić się, czy i jakie rozszerzenie będzie nam potrzebne.

Tym bardziej, że w górach często dochodzi do wypadków – czasami wystarczy chwila nieuwagi, zmieniające się warunki pogodowe czy po prostu pech. Dlatego w takiej sytuacji dobrze posiadać polisę NNW. Warto zadbać o dobre ubezpieczenie z wysoką sumą ubezpieczenia. Dzięki temu zapewnimy sobie szeroki zakres świadczeń i będziemy mogli liczyć na pomoc medyczną, refundację kosztów leczenia, a nawet pomoc w procesie rehabilitacji. Pamiętajmy, że ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków można wykupić osobno, ale często stanowi ono część innych polis np. ubezpieczenia turystycznego.

Zagraniczna wycieczka w góry

Wybierając się w podróż zagraniczną, powinniśmy zapoznać się z informacjami dotyczącymi opieki zdrowotnej w kraju, do którego się udajemy. Okazuje się bowiem, że w niektórych państwach placówki medyczne pobierają opłaty za realizację świadczeń, a koszt ten jest udziałem własnym pacjenta. Takie nierefundowane koszty mogą dotyczyć wielu kwestii np. dopłaty do leków na receptę, pobytu w szpitalu, świadczeń ratownictwa medycznego udzielanych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych, a także, w większości przypadków, kosztów transportu sanitarnego. Nie zapominajmy, by zabrać ze sobą EKUZ ( Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która zapewnia nam opiekę zdrowotną w Unii Europejskiej.

Doświadczenie pokazuje, że niestety dosyć często dochodzi do sytuacji, w których to turyści sami muszą pokryć część kosztów w państwach, w których nie ma 100% finansowania opieki medycznej. Dlatego zawsze przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami finansowania opieki zdrowotnej w kraju, w którym planujemy urlop i rozważyć zakup stosownego ubezpieczenia podróżnego, które pokryje nieprzewidziane koszty pomocy medycznej.

Co więcej, turyści mogą potrzebować pomocy nie tylko w razie wypadku, czy nagłego zachorowania, ale również w razie zaginięcia na trasach górskich. Co ciekawe Polska jest jednym krajem w Europie, gdzie koszty akcji ratowniczych są bezpłatne. Za granicą zaś koszty akcji poszukiwawczych są bardzo wysokie – tego typu interwencje angażują wiele służb, a także zaawansowany sprzęt, np. helikoptery. W sytuacji, gdy polscy turyści wezwą służby ratunkowe za granicą, nie posiadając odpowiedniego ubezpieczenia lub powód wezwania pomocy jest wyłączony z odpowiedzialności ubezpieczyciela, muszą się liczyć z kosztami rzędu 3000 EUR za lot helikopterem. Tym bardziej, że operatorzy lotów ratowniczych to najczęściej firmy prywatne prowadzące działalność komercyjną, a ich świadczenia nie są refundowane w europejskich systemach ubezpieczeń zdrowotnych (i nie są finansowane z budżetu państwa, jak dzieje się to w Polsce). W praktyce najczęściej oznacza to, że jeśli turyści nie wykupią polisy lub posiadają jedynie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, koszty interwencji będą musieli pokryć z własnych środków. 

Rozszerzenie o sporty ekstremalne

Jeśli planujemy aktywny wypoczynek w górach i mamy świadomość tego, że będziemy uprawiać takie sporty jak wspinaczka górska, kolarstwo czy trekking, powinniśmy zdecydować się na zakup polisy turystycznej rozszerzonej o ekstremalne uprawianie sportów. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy pewność, że pomoc będzie nam udzielona w sytuacji, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie właśnie wskutek uprawianego sportu. Zazwyczaj standardowe polisy, które nie posiadają dodatkowych opcji, mogą okazać się niewystarczające w takiej sytuacji – a ubezpieczyciel może nam odmówić pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji czy transportu.

Dlatego bez względu na to czy wybieramy się w polskie góry, czy do zagranicznych kurortów zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego to rozsądny wybór.

Źródło: Europ Assistance