Sezon narciarski 2023/2024 przed nami. Już wkrótce miłośnicy sportów zimowych wyruszą na polskie lub zagraniczne stoki. Czy jednak narciarze i snowboardziści pamiętają o tym by zadbać o to, co najważniejsze – czyli swoje bezpieczeństwo i zdrowie?

Ubezpieczenie na zimowy wyjazd

Planując zimowe wyjazdy warto pamiętać nie tylko o tym, by sprawdzić sprzęt i warunki pogodowe, ale także o tym, by wybrać odpowiednie ubezpieczenie. O swoje bezpieczeństwo powinniśmy zadbać szczególnie wówczas, gdy preferujemy zagraniczne eskapady. O ile w przypadku nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło w polskich górach, nie będziemy musieli pokrywać kosztów akcji ratowniczej przeprowadzonej przez GOPR czy TOPR. Sytuacja nieco się zmienia, gdy doznamy kontuzji poza granicami kraju – wówczas zostaniemy obciążeni kosztami za udzieloną na miejscu pomoc medyczną. Wybierając odpowiednią polisę możemy nie tylko uzyskać refundację kosztów leczenia, lecz także uniknąć poważnych obciążeń finansowych w razie doznania urazu. Z pewnością ubezpieczenie turystyczne może nam dać komfort psychiczny i ekonomiczny, pozwalając beztrosko cieszyć się urlopem.

Należy zdawać sobie sprawę, że dobrze skonstruowana polisa turystyczna z odpowiednim rozszerzeniem zapewni nam maksymalną ochronę w przypadku przykrych zdarzeń na stoku. Jak wiadomo koszty leczenia za granicą, transportu medycznego czy ratownictwa, w zależności od kraju mogą sięgać dziesiątek tysięcy euro. Podczas wyjazdu pojawia się również ryzyko wyrządzenia szkody osobie trzeciej, wskutek czego ubezpieczony może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia lub naprawy czyjejś własności, np. nart czy deski snowboardowej.

Polisa dopasowana do indywidualnych potrzeb

Zakres ubezpieczenia wyjazdu na narty – ubezpieczenia podróżnego – możemy dobrać indywidualnie. Umowa może obejmować m.in. koszty leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego, transport medyczny, usługi assistance, usługę kierowcy zastępczego oraz straty spowodowane utratą bagażu czy wreszcie odpowiedzialnością cywilną. Istotne jest to, by wybrać zakres, który uwzględnia aktywności jakie będziemy podejmowali na konkretnym wyjeździe, nie zapominając także o sposobie, w jaki zamierzamy dotrzeć do miejsca docelowego. Wybierając się na zagraniczny wyjazd pamiętajmy też o ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z podróży. Polisa tego typu może okazać się przydatna nie tylko do momentu wyjazdu, ale także w trakcie wyjazdu, gdy ten zostanie przerwany z powodu nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Niewątpliwie przed każdym wyjazdem warto poświęcić chwilę na przemyślany zakup ubezpieczenia pasującego do naszych potrzeb. Na przykład, w przypadku ubezpieczenia oferowanego przez Colonnade koszty leczenia wynikające z zaostrzenia choroby przewlekłej ujęte są w standardowym zakresie. H2 Wybór ubezpieczenia turystycznego – na co zwrócić uwagę?

Polisa dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb w 100% spełni swoją funkcję. Przed wyborem danego wariantu ochrony powinniśmy się także upewnić, że

ubezpieczenie pokryje ewentualne opłaty pobierane przez placówki medyczne w kraju, do którego podróżujemy. Na rynku ubezpieczeniowym znajdziemy wiele firm oferujących ubezpieczenia turystyczne. Różnią się one między sobą zakresem usług, sumą ubezpieczenia oraz limitami. Dla przykładu, w Colonnade koszty leczenia i assistance mogą wynosić nawet do 10 000 000 euro.

Jak już wyżej wspominaliśmy w momencie zakładania rezerwacji i wnoszenia pierwszych opłat za wyjazd warto wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Niektóre dostępne oferty obejmują pokrycie kosztów rezygnacji z podróży w przypadku, gdy podróżny musi odwołać wyjazd z powodu nieoczekiwanych problemów zdrowotnych lub rodzinnych, takich jak śmierć w rodzinie, utrata pracy lub inne nagłe sytuacje. Ważne jest to, by zweryfikować warunki rezygnacji i upewnić się, jak szeroka jest lista sytuacji objętych ubezpieczeniem. Zakup takiego ubezpieczenia możliwy jest tuż nabyciu biletów, wykupieniu pobytu czy wycieczki.

Źródło: Colonnade Insurance S.A. Oddział w Polsce