Przy wyliczaniu wysokości składki za OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników. Jednak zazwyczaj klienci, którzy posiadają pozytywną historię przebiegu ubezpieczenia mogą liczyć na niższą składkę. Co, jeśli jednak po raz pierwszy ubezpieczamy pojazd? Czy musimy się liczyć z wysoką ceną OC?
Ubezpieczenie OC a zniżki
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciele uwzględniają ryzyko ubezpieczeniowe, zapewniając ochronę danemu pojazdowi w ramach OC. W przypadku, gdy posiadaczem samochodu jest kierowca, który od wielu lat ubezpiecza auta, od dawna posiada prawo jazdy i jak dotąd porusza się po drogach bez szkód, to wówczas może uzyskać niską cenę za ochronę ubezpieczeniową. Niestety osoba, która ubezpiecza pierwszy samochód, musi się liczyć ze zwyżkami za OC. Na wysoką cenę polisy wpływa wiele czynników, między innymi:
- wiek posiadacza pojazdu – zwyżka najczęściej obowiązuje do 26. roku życia,
- czas posiadania prawa jazdy – kierowcy, którzy niedawno zdobyli uprawnienia do prowadzenia pojazdów również mogą zostać objęci zwyżką na ubezpieczenie,
- stan cywilny – z reguły kierowcy, którzy założyli rodzinę i podróżują z dziećmi mogą otrzymać zniżki na OC, natomiast więcej zapłacą single,
- miejsce użytkowania – zniżki na OC często są naliczane posiadaczom pojazdów, którzy jeżdżą nimi głównie w małych miejscowościach
Jednak nie są to wszystkie kryteria, które wpływają na cenę ubezpieczenia OC. Niestety młodzi kierowcy muszą się liczyć z tym, że przy pierwszym zakupie ubezpieczenia samochodu koszt polisy może być wysoki. Szczególnie, że na cenę OC w dużym stopniu wpływa dotychczasowy przebieg historii ubezpieczenia. Jeśli więc ubezpieczamy pierwszy pojazd nie uzyskamy żadnych zniżek z tego tytułu. Pamiętajmy, że każdy rok bezszkodowej jazdy może sprawić, że zapłacimy mniej za ochronę.
Ubezpieczenie samochodu bez zniżek – ile kosztuje?
Niekiedy młodzi kierowcy zastanawiają się ile zapłacą za ochronę, jeśli nie mają żadnej historii przebiegu ubezpieczenia, a co za tym idzie nie posiadają wypracowanych zniżek. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest trudne, ponieważ bez uwzględnienia wszystkich czynników, które wpływają na cenę za OC u danego ubezpieczyciela nie można określić, ile będzie kosztować ochrona ubezpieczeniowa. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni ile możemy zapłacić za ubezpieczenie danego pojazdu warto zweryfikować dostępne na rynku oferty. Można tego dokonać np. za pomocą kalkulatorów ubezpieczycieli, które są dostępne na ich stronach internetowych. Alternatywą dla tego rozwiązania będzie kontakt z agentem ubezpieczeniowym, który z uwagi na swoje doświadczenie przedstawi nam najlepsze propozycje ubezpieczeń OC.
Pamiętajmy, że na cenę OC wpływa również ubezpieczany pojazd – jego marka, model, rodzaj, wiek, wartość, pojemność silnika i nie tylko. Z pewnością pierwsze ubezpieczenie komunikacyjne kupowane przez danego posiadacza może być dosyć drogie, dlatego warto wziąć pod uwagę rozwiązania, dzięki którym opłata za OC będzie niższa. Jednym z nich jest wybór auta, którego ubezpieczenie kosztuje mniej.
Jak obniżyć cenę polisy OC?
Dotychczasowa praktyka pokazuje, że dużo więcej zapłacimy za ubezpieczenie OC samochodu sportowego o dużej pojemności silnika niż za ochronę małego auta miejskiego. Inne sposoby, które mogą obniżyć cenę, to rezygnacja z dzielenia płatności na raty. Jeśli zapłacimy za polisę jednorazowo, będzie nas to kosztować mniej. Warto również brać pod uwagę ofertę tych ubezpieczycieli, z którymi mamy już zawartą inną polisę np. mieszkaniową. Nie zapominajmy też, że wraz z kolejnymi latami bezszkodowej jazdy ochrona ubezpieczeniowa powinna wiązać się z coraz mniejszym wydatkiem.
Źródło: UNIQA