Praktyka pokazuje, że większość z nas chcąc zminimalizować koszty użytkowania samochodu poszukuje atrakcyjnej pod względem cenowym oferty ubezpieczenia komunikacyjnego. Warto wówczas zdawać sobie sprawę z tego, co wpływa na koszt polisy OC i AC. Dzięki temu będziemy wiedzieli w jaki sposób można obniżyć składkę za polisę.

Na ubezpieczeniu można zaoszczędzić

Koszty związane z użytkowaniem samochodu takie jak paliwo, bieżące naprawy, przeglądy czy ubezpieczenie znacząco wpływają na finanse każdego kierowcy. Zazwyczaj chcąc je obniżyć, tankujemy na tańszych stacjach czy robimy naprawy na zamiennikach w zaprzyjaźnionych warsztatach. Jednak, gdy nadchodzi czas zakupu ubezpieczenia, często nie sprawdzamy innych ofert tylko automatycznie przedłużamy umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela. Tego typu podejście może okazać się błędne, bowiem OC i AC to pozycje, na których można zaoszczędzić. Dlatego warto wiedzieć, jak można obniżyć składkę za polisę.

Jak obniżyć składkę za ubezpieczenie komunikacyjne?

Doświadczenie pokazuje, że przede wszystkim należy pamiętać o terminie, w którym nasza obecna polisa OC ekspiruje. To, bowiem – wyłączając kilka ściśle określonych przypadków zapisanych w ustawie – jedyny moment w roku, gdy możemy zmienić zakład ubezpieczeń i tym samym zyskać szansę na znalezienie najtańszego ubezpieczenia. Jeżeli nie wypowiemy OC najpóźniej jeden dzień przed końcem trwania obecnej polisy – umowa automatycznie przedłuży się na następne 12 miesięcy i tanie ubezpieczenie OC może przejść nam koło nosa. Pamiętajmy też, że jeśli zdecydujemy się na wypowiedzenie polisy – powinniśmy doręczyć je ubezpieczycielowi na piśmie. Z tego powodu najlepiej zapisać sobie termin końca ochrony w kalendarzu, dzięki czemu z wyprzedzeniem będziemy mogli porównać dostępne na rynku oferty.

Na wysokość składki z ubezpieczenia  OC i AC wpływa także to, w jaki sposób prowadzimy samochód. Doświadczenie pokazuje, że ten kto jeździ bezpiecznie – płaci mniej. Dlatego, jeśli interesuje nas tanie ubezpieczenie samochodu, warto jeździć rozsądnie. Tu warto przypomnieć, że za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymujemy zniżki – możemy z nich skorzystać także po zmianie ubezpieczyciela. Coraz więcej zakładów ubezpieczeniowych umożliwia również przenoszenie zniżek z OC na AC. Co w praktyce oznacza, że jeśli jeździmy bezpiecznie, możemy liczyć nie tylko na tanie OC, ale również na zmniejszenie stawki za AC. Na cenę ubezpieczenia wpływa też wiek i doświadczenie kierowców samochodu. Z tego powodu im dłużej posiadamy prawo jazdy, tym mamy większe szanse na tanie OC.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe niekiedy nawiązują też współpracę z partnerami biznesowymi, tworząc z nimi wspólne oferty. Popularną formą jest bancassurance, czyli współpraca ubezpieczyciela z bankiem, dzięki której klienci otrzymują preferencyjne oferty np. na ubezpieczenia komunikacyjne. Dlatego w poszukiwaniu taniego ubezpieczenia warto sprawdzić, dostępne na rynku oferty.

Bez względu na liczbę posiadanych zniżek zawsze powinniśmy szukać różnego rodzaju akcji promocyjnych, które pozwalają zaoszczędzić na składce. Co raz częściej ubezpieczyciele, a także sami agenci ubezpieczeniowi starają się przyciągnąć klientów czasowymi akcjami, oferując np. dodatkowe usługi lub gadżety.

Natomiast tanie ubezpieczenie AC kupimy znacznie łatwiej, jeśli nasz samochód będzie dobrze zabezpieczony i mało popularny wśród złodziei. Wynika to z tego, że większość zakładów ubezpieczeń docenia ten fakt i oferuje niższe stawki dla ich posiadaczy. Na wysokość składki AC wpływa również miejsce, w którym zazwyczaj parkujemy auto. Jeżeli jest to garaż lub parking strzeżony zapłacimy mniej za ubezpieczenie. Ale uwaga! Nawet takie udogodnienia nie będą miały znaczenia, jeśli właściciel pojazdu nie będzie pamiętał o zachowaniu koniecznych środków ostrożności, takich jak np. domykanie okien czy drzwi, a także pilnowanie kluczyków.

Ubezpieczenia komunikacyjne w dobrej cenie

Podsumowując śmiało można stwierdzić, że sprawdzonym sposobem na obniżenie składki ubezpieczenia komunikacyjnego jest porównanie dostępnych ofert. Pamiętajmy jednak, by nie kierować się tylko ceną polisy OC czy AC, a także szczegółowo zweryfikować zakres Autocasco. Wówczas w przypadku konieczności skorzystania z ubezpieczenia nie będziemy rozczarowani tym jak wygląda proces likwidacji szkody.

Źródło: UNIQA