Przed nami długi weekend majowy. Część z nas korzystając z tego okresu wybierze się za granicę własnym samochodem. Pamiętajmy jednak, że nie we wszystkich krajach wystarczy posiadanie jedynie polskiego ubezpieczenia OC.
Podróż samochodem za granicę – jakie ubezpieczenie?
Wybierając się w zagraniczną podróż własnym autem pamiętajmy o tym, że nie wszystkie państwa honorują jedynie polskie ubezpieczenie OC. Niektóre kraje wymagają dodatkowo posiadania Zielonej Karty – czyli certyfikatu potwierdzającego, że właściciel auta objęty jest ubezpieczeniem OC. Bez tego dokumentu nie będziemy mogli wjechać do niektórych krajów. Dlatego przed wyruszeniem w drogę zweryfikujmy to czy w kraju do którego się wybieramy (lub będziemy przez niego przejeżdżać) dokument ten jest wymagany.
OC komunikacyjne – zakres terytorialny
Jak wiadomo w naszym kraju posiadanie Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej Posiadaczy Pojazdów Mechanicznych (czyli OC) jest obowiązkowe. Polisa OC zapewnia odszkodowanie w sytuacji, gdy właściciel lub kierowca samochodu wyrządzi nim szkodę innym osobom oraz ponosi za to odpowiedzialność zgodnie z obowiązującym prawem. Wszyscy właściciele pojazdów są zobowiązani do zawarcia umowy ubezpieczenia OC, dotyczy to zarówno posiadaczy, jak i użytkowników samochodu (np. gdy auto jest przedmiotem leasingu lub w tzw. użyczeniu). Ubezpieczenie OC zawarte w Polsce zapewnia ochronę nie tylko podczas zdarzeń występujących w kraju, ale także w sytuacji wypadku na obszarze większości krajów europejskich. Zazwyczaj władze tych krajów uznają, że posiadamy aktualne ubezpieczenie OC potwierdzone ważną tablicą rejestracyjną pojazdu.
W jakich państwach wymagana jest Zielona Karta?
Jeśli wybieramy się (lub nawet tylko przejeżdżamy) do Albanii, Azerbejdżanu, Izraela, Maroka, Mołdawii, Macedonii, Tunezji, Turcji czy Ukrainy nie zapomnijmy o wykupieniu o Zielonej Karty (ZK). Dokument ten stanowi dobrowolne, uzupełniające ubezpieczenie potwierdzające, że właściciel samochodu objęty jest ochroną odpowiedzialności cywilnej zgodnie z prawem danego państwa. Jest on honorowany przez władze wymienionych powyżej krajów. W efekcie nie dzięki niemu na miejscu nie będziemy musieli martwić o dodatkowe opłaty oraz formalności.
Zakup Zielonej Karty przed podróżą pozwoli nam zminimalizować koszty związane z zakupem lokalnych ubezpieczeń, które są proponowane na granicy danego państwa – te zazwyczaj wynoszą nawet kilkadziesiąt euro. Przed wyruszeniem w drogę sprawdźmy także czy nasza polisa obejmuje usługi Assistance. Np. w Benefii w zależności od zakupionego wariantu Assistance usługi (np. holowanie pojazdu) są realizowane zarówno, kiedy do wypadku dojdzie w Polsce, jak i innych krajach europejskich.
Źródło: Benefia TU S.A.