Rejestracja pojazdu zabytkowego – wymagania

Auto musi spełnić pewne wymagania, aby mogło być uznane za zabytkowe. Według konserwatorów zabytków taki samochód musi:

  • być od minimum 15 lat wycofany z produkcji,
  • mieć co najmniej 25 lat,
  • mieć prawie wszystkie oryginalne części,
  • być wpisany do rejestru zabytków czy też ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury.

Co ciekawe, istnieje też możliwość wpisania do rejestru zabytkowych pojazdów, modelu unikalnego. Właściciel samochodu z tym statusem nie musi poddawać go okresowym badaniom technicznym czy dostosowywać go do krajowych przepisów. Może on jednak wykupić ubezpieczenie OC, które nie jest obowiązkowe przez cały rok. Ranking ubezpieczeń OC możesz sprawdzić na stronie Compero.pl. Z pewnością warto wybrać odpowiednią ofertę ubezpieczenia OC, jeśli pojazd nie znajduje się jedynie w garażu, a jest też uczestnikiem ruchu drogowego.

Obowiązki właściciela pojazdu zabytkowego

Posiadanie zabytkowego samochodu wiąże się z pewnymi obowiązkami. Wśród tych najważniejszych można wymienić:

  • opieka nad zabytkiem, której celem jest zachowanie go w jak najlepszym stanie (nieprzestrzeganie tego zapisu może skutkować karą grzywny lub pozbawienia wolności);
  • konsultacja z konserwatorem zabytków w razie chęci modyfikacji pojazdu;
  • uzyskanie pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków na wyjazd auta za granicę.

Nie dla każdego posiadacza auta historycznego jego rejestracja okaże się dobrym rozwiązaniem.

Samochód zabytkowy a krótkoterminowe ubezpieczenie OC

Kierowcy, którzy jeżdżą zabytkowymi samochodami tylko sporadycznie, nie są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC przez cały rok. Ich przywilejem jest możliwość skorzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC – na mniej niż 12 miesięcy, lecz nie krócej, niż na 30 dni. Cena takiego ubezpieczenia krótkoterminowego zależy od parametrów pojazdu, jak i danych o kierowcy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują stałą stawkę, a więc wszyscy kierowcy za ubezpieczenie na 30 dni zapłatą taką samą sumę. Co ważne, ochrona ubezpieczenia kończy się wraz z ostatnim dniem ważności umowy, wtedy niezbędne jest wykupienie kolejnej polisy. Trzeba też pamiętać, że jazda autem bez ważnego ubezpieczenia wiąże się z surowymi karami, takimi samymi, jak w przypadku zwykłych pojazdów.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – o czym trzeba pamiętać?

Aby poruszać się po drogach publicznych samochodem o statusie zabytkowego, zawsze należy mieć wykupione i ważne ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie policja może nałożyć na właściciela auta mandat karny tak jak w przypadku nowych pojazdów. Wszystkie zakłady ubezpieczeń zajmują się ubezpieczeniem samochodów zabytkowych, aczkolwiek nie każdy z nich ma oferty dedykowane właścicielom takich pojazdów. Według obowiązującego prawa, żadna firma nie może odmówić ubezpieczenia takiego auta zarejestrowanego w Polsce.

Cena ubezpieczenia krótkoterminowego zależna jest od danego zakładu ubezpieczeń. Czasami jest ona wyliczana indywidualnie, a niekiedy obowiązuje jedna, ta sama stawka. Wtedy bez znaczenia są dane pojazdu czy informacje o jego właścicielu. Ostatnią ważną kwestią jest to, że ubezpieczenie krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie. Należy więc pamiętać o dacie jego zakończenia, aby od razu je przedłużyć. Ubezpieczenie OC samochodu zabytkowego na miesiąc, nie różni się zakresem swojej ochrony od tego zawieranego na cały rok.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta zabytkowego?

Pojazd zabytkowy to także działający pojazd mechaniczny, co za tym idzie, cena za jego ubezpieczenie nie odbiega zbytnio od ceny ubezpieczenia zwykłych samochodów, które nie mają statusu zabytkowych. Co ciekawe, często zdarza się, że ubezpieczenie OC samochodu zabytkowego jest nawet niższe od nowego pojazdu. Aby ubezpieczyć pojazd zabytkowy na kwotę, która będzie odpowiadała jego rzeczywistej wartości, konieczne jest otrzymanie rzetelnej opinii rzeczoznawcy. Taka opinia powinna być załączana w dokumentacji do polisy.