Pęknięta lub zbita szyba w samochodzie zawsze jest bardzo kłopotliwa. Tym bardziej, że obowiązkowe OC nie uwzględnia organizacji pomocy oraz pokrycia kosztów w razie stłuczenia tego elementu pojazdu. Jak zatem ubezpieczyć szyby?
Uszkodzona szyba w aucie – ile kosztuje naprawa?
Praktyka pokazuje, że koszty związane z wymianą szyby na nową mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wynika to z tego, że cena ta jest uzależniona między innymi od takich parametrów, jak:
- rodzaj szyby – najdroższe są szyby czołowe,
- model auta – im droższa marka czy model, tym droższe części,
- dostępności części – mała liczba części pasujących do danego modelu auta sprawia, że ich ceny rosną.
Zdarza się, że szyba wymaga jedynie naprawy – nie trzeba jej wymieniać na nową, bowiem pojawił się na niej tylko odprysk. Takie rozwiązanie może wydawać się korzystniejszym rozwiązaniem, nie tylko z uwagi na koszty, ale także czas.
Naprawę szyby laminowanej możemy zaplanować, jeśli odprysk:
- nie znajduje się na wysokości wzroku kierowcy,
- jest niewielki (ma mniej niż 24 mm),
- znajduje się w odległości 10 cm od krawędzi szyby,
- znajduje się na zewnętrznej części szyby.
Ubezpieczenie szyb samochodowych – jak działa?
Ubezpieczenie szyb samochodowych to produkt, który jest zazwyczaj oferowany jako dodatek do polisy OC. Na przykład ubezpieczenie komunikacyjne wykupione w tzw. wariancie rozszerzonym w ERGO Hestii daje więcej możliwości, niż standardowe obowiązkowe ubezpieczenie OC. Produkt ma dwa rozszerzone warianty, w których jest uwzględnione ubezpieczenie szyb. Ochroną objęte są takie elementy, jak:
- szyba czołowa,
- szyba tylna,
- szyby boczne,
- szyba panoramiczna.
Warto podkreślić, że ubezpieczenie szyb działa w formule all risk. Oznacza to, że możemy otrzymać odszkodowanie bez względu na przyczynę uszkodzenia szyby. Z ochrony włączone są jedynie konkretne przypadki, które są szczegółowo opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Ale uwaga! W przypadku uszkodzeń dotyczących szyby czołowej należy wziąć pod uwagę udział własny osoby ubezpieczonej w pokryciu kosztów szkody- zazwyczaj jest to około 50-100 zł.
Ubezpieczenie szyb w samochodzie – dodatkowe korzyści
Posiadając wspomniane wcześniej rozszerzone ubezpieczenie OC, OC, poza ubezpieczeniem szyb i możliwością holowania naszego pojazdu możemy liczyć na dodatkowe udogodnienia. Między innymi jest to:
- Telefoniczny Asystent Prawny (TAP) – dostępny w wariantach II i III. Dzięki TAP będziemy mogli otrzymać pomoc prawną w sprawach związanych z naszym pojazdem czy z zasadami ruchu drogowego. Otrzymamy także pomoc przy sporządzaniu dokumentów sprzedaży auta lub przerejestrowania pojazdu.
- Ochrona utraty zniżki – dostępna w wariancie III. Dzięki niej nasza zniżka na ubezpieczenie nie zostanie naruszona w razie wystąpienia szkody.
- Organizacja pojazdu zastępczego dla nas i osoby poszkodowanej – dostępna w wariancie III.
Z pewnością uszkodzona lub rozbita szyba w samochodzie nie musi wiązać się z dużymi kosztami wymiany. Dzięki ubezpieczeniu szyb możemy bowiem liczyć na pomoc finansową w razie zniszczenia szyby. A jeśli zajdzie taka potrzeba, nasz pojazd zostanie także odholowany.
Źródło: ERGO Hestia