Niektórzy miłośnicy motoryzacji cenią sobie auta leciwe i o długiej historii – np. auta zabytkowe. Pojazdy te są nie tylko wyjątkowe, ale też i często o sporej wartości. I mimo tego, że częstotliwość ich użytkowania może być mniejsza niż tradycyjnych aut warto je ubezpieczyć.
Kiedy auto można uznać za zabytkowe lub historyczne?
Na samym początku warto wyjaśnić, że auto zabytkowe to pojazd, który ma minimum 25 lat i został wycofany z produkcji od minimum 15 lat. Co więcej, składa się w co najmniej 75% z oryginalnych części i wpisano go do ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów. Na polskich drogach tego typu pojazdy rozpoznamy nie tylko po oryginalnym wyglądzie, ale również żółtych tablicach rejestracyjnych.
Nie każdy wie, że samochód zabytkowy może być pojazdem historycznym, ale nie musi. Do tej drugiej kategorii pojazdów należą bowiem wszystkie auta, które mają minimum 40 lat (albo mniej, o ile zostały uznane za unikatowe albo niezwykle ważne dla historii techniki). Co więcej, samochód historyczny nie musi być wpisany do ewidencji. Co oznacza, że można poruszać się nim na zwykłych tablicach rejestracyjnych.
Czy auto zabytkowe może mieć mniej niż 25 lat?
Jak już pisaliśmy, pojazdy zabytkowe muszą mieć minimum 25 lat, aby mogły zostać w taki sposób określone. Jednak istnieje jednak pewien wyjątek. Konserwator może wpisać do ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów pojazd młodszy. Warunkiem jest to, by posiadał on nietypową konstrukcję lub, by zastosowano w nim z wyjątkowe technologie i rozwiązania. Najczęściej dotyczy to samochodów, które np. niegdyś osiągały sukcesy sportowe albo należały do ważnych osobistości.
Samochód zabytkowy a ubezpieczenie
Bez wątpienia samochód zabytkowy może stanowić dobrą inwestycję. Tym bardziej, że wpisując auto do ewidencji zabytków, podniesiemy jego wartość i zyskamy możliwość tego, by w przyszłości sprzedać go z zyskiem.
Posiadanie tego typu pojazdu może przynieść także korzyści pod kątem ubezpieczenia. Na przykład w Compensie:
- im starszy samochód zabytkowy, tym wyższa zniżka za jego wiek (bezpośrednio w taryfie),
- im więcej aut zabytkowych posiadamy, tym niższa będzie cena ich ubezpieczenia (w taryfie),
- otrzymamy zniżkę na ubezpieczenie pojazdu zabytkowego w przypadku posiadania ubezpieczenia nieruchomości (mieszkania, domu) w Compensie,
- otrzymamy zniżkę na ubezpieczenie, jeżeli jesteśmy członkiem Polskiego Związku Motorowego, Klubu Pojazdów Zabytkowych, Clubu Antycznych Automobili i Rajdów lub Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska.
Co więcej, agent ubezpieczeniowy może nam zaproponować dodatkowe zniżki.
Warto pamiętać, że Compensa ma swojej ofercie ubezpieczenie OC MotoKlasyki. Produkt obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również na terenie wielu innych krajów, w tym Andory, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Lichtensteinu, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ubezpieczyciel zapewnia liczne zniżki dla właścicieli zabytkowych aut, a także umożliwia rozszerzenie zakresu ochrony między innymi o Assistance, NNW, ubezpieczenie szyb czy opon.
Źródło: Compensa TU S.A. VIG