Prezes UOKiK podpisał porozumienie z 17 Towarzystwami Ubezpieczeniowymi w sprawie ubezpieczeń z elementami inwestycyjnymi. Dzięki temu opłaty likwidacyjne zostaną obniżone tym klientom, których nie objęły wcześniejsze decyzje UOKiK. Takie porozumienie ma dotyczyć także seniorów i ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

 
Postępowanie prowadzone przez urząd dotyczące ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym zakończył się w marcu 2016 roku. Zakwestionowane zostały pobierane zbyt wysokie opłaty likwidacyjne.  Często opłaty oznaczały, że klient tracił niemal wszystkie oszczędności.  UOKiK zarzucił, że ubezpieczyciele przerzucają koszty na klienta, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Zakończone postępowanie sprawia, że ubezpieczyciele dobrowolnie zobowiązali się do obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących i nowych umowach. Te decyzje dotyczyły ok. 612 tysięcy klientów, którzy zawarli umowy od 2014 roku. Przedawnienie jednak nie objęło tych osób, które podpisały umowy przed 2014 rokiem.
 
Okazuje się, że prezes urzędu doszedł do porozumienia w ubezpieczycielami w sprawie wsparcia klientów, którzy posiadają polisy sprzed 2014 roku. Porozumienie przedstawione przez PIU dotyczą klientów, którzy nie rozwiązali umowy z ubezpieczycielem oraz seniorów, którzy tę umowy zawarli po 1 stycznia 2008 roku i rozwiązali po 65. roku życia.
 
Marek Niechciał, prezes UOKIK powiedział:
 
Przez wiele miesięcy prowadziliśmy rozmowy z ubezpieczycielami oraz PIU. Efekt naszych wspólnych działań to obniżenie opłat likwidacyjnych klientom posiadającym polisy z ufk tzw. „starego portfela”, czyli sprzed 2014 roku. Obniżka zależy od czasu trwania umowy – przykładowo jeden z ubezpieczycieli obniży opłatę do 23 proc. w pierwszym roku polisowym, 9 proc. – w szóstym, a po 10 latach nie pobierze ani złotówki. Przewidzieliśmy szczególne rozwiązania dotyczące osób starszych, które były namawiane na wieloletnią polisę mimo podeszłego wieku”.
 
Porozumienie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku i dotyczy umów obowiązujących 1 grudnia 2016 roku. 16 Towarzystw Ubezpieczeniowych obniży opłaty likwidacyjne dla konkretnych produktów inwestycyjnych.
 
Dla seniorów także przygotowane są zmiany. Ci, którzy podpisali umowę po 1 stycznia 2008 roku, ukończyli 61 lat i rozwiązali umowy po ukończeniu 65 roku życia, ponieśli konsekwencje finansowe. Dzięki porozumieniu klient będzie miał zwróconą różnicę między opłatą likwidacyjną pobraną na starych zasadach, a tą, która zostałaby pobrana na nowych. Oznacza to, że można wystąpić z takim wnioskiem w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie porozumienia.
 
Źródło: prnews