Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po raz kolejny podsumował rok współpracy w obszarze przekazywania danych przez ubezpieczycieli. Wysoka jakość tych parametrów ma znaczenie dla wszystkich uczestników rynku, ponieważ mają one ogromny wpływ na kalkulacje składek za polisy komunikacyjne.
Ranking jakości danych przekazywanych przez ubezpieczycieli
Przygotowywany przez Fundusz ranking bierze pod uwagę ubezpieczycieli, których udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przekracza jeden promil – łącznie jest to dwadzieścia jeden towarzystw. Co istotne, po raz czwarty ranking powstaje w oparciu o podział ubezpieczycieli na trzy grupy zakładów. Różnią się one pod względem liczby danych przekazywanych do bazy OI UFG, co oznacza także różnice w udziałach rynkowych. Z tego powodu Fundusz, dbając o poprawność merytoryczną rankingu i promując jakość danych oraz procesów z nimi związanych, podaje wyniki w trzech kategoriach grupujących ubezpieczycieli – według wysokiego, średniego i niskiego wolumenu przekazanych rekordów. Doświadczenie pokazuje, że potencjał ubezpieczycieli zasilających bazę Funduszu jest bardzo zróżnicowany. Dlatego miarodajna ocena ich starań związanych z pracą włożoną w przekazywanie danych o wysokiej jakości musi wynikać z prezentacji wyników w grupach adekwatnych do ich skali działalności.
Jak wygląda ranking zakładów ubezpieczeń za rok 2023?
Ubezpieczyciele raportujący do bazy UFG wysoki wolumen rekordów, posiadający duży udział w rynku:
- HESTIA – wskaźnik końcowy 97,14%
- PZU – wskaźnik końcowy 94,39%
- WARTA – wskaźnik końcowy 94,20%
Ubezpieczyciele raportujący do bazy UFG średni wolumen rekordów, posiadający średni udział w rynku:
- TUW – wskaźnik końcowy 95,31%
- GENERALI – wskaźnik końcowy 94,65%
- TUZ – wskaźnik końcowy 94,14%
Towarzystwa raportujące do bazy UFG niski wolumen rekordów, posiadające mały udział w rynku:
- EURO INSURANCES – wskaźnik końcowy 95,10%
- PKO Ubezpieczenia – wskaźnik końcowy 88,77%
- TRIGLAV – wskaźnik końcowy 88,03%
Coraz lepszej jakości dane przesyłane przez ubezpieczycieli
Z opublikowanych informacji wynika, że na koniec 2023 roku w bazie Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.) – dla ponad 28,5 mln pojazdów (ponad 27,6 mln na koniec 2022 r.) oraz o aktywnych umowach autocasco – dla ponad 7,3 mln pojazdów (blisko 7,0 mln na koniec 2022 r.). W minionym roku firmy ubezpieczeniowe skierowały do bazy UFG łącznie ok. 1,6 mld zapytań. Przedstawiciele Funduszu podkreślają, że ponownie widać ciężką pracę wkładaną przez towarzystwa w jakość przekazywanych danych. Na koniec 2023 roku aż 15 z 21 klasyfikowanych zakładów ubezpieczeń osiągnęło wskaźnik końcowy rankingu na poziomie powyżej 90%. Dla porównania – w 2022 taki wskaźnik osiągnęło 11 zakładów. Co ważne, w 2023 roku zdecydowana większość zakładów ubezpieczeń odnotowała wskaźnik końcowy rankingu na poziomie wyższym niż w 2022 roku.
Korzyści dla uczestników rynku ubezpieczeń
Warto zauważyć, że z danych korzystają nie tylko ubezpieczyciele, ale także ich klienci oraz inne uprawnione podmioty. Wysoka jakość danych w bazie UFG to oczywista korzyść dla wszystkich uczestników rynku ubezpieczeń. Dlaczego? Informacje udostępniane przez Fundusz i prezentujące historię ubezpieczeniową oraz szkody danego kierowcy w sposób oczywisty mają wpływ na wyliczenie wysokości jego składki za ubezpieczenie OC ppm. i AC. A im bardziej rzetelna informacja w bazie OI UFG, tym bardziej trafna i adekwatna do ryzyka wysokość składek.
– Wysoka jakość danych w bazie Ośrodka Informacji to priorytet dla Funduszu. Stanowi bowiem cenne aktywo całego rynku ubezpieczeniowego. Wyniki Rankingu za 2023 rok wyraźnie wskazują, że rynek, podobnie jak my dostrzega i rozumie znaczenie informacji z bazy Funduszu dla procesów biznesowych, szczególnie na etapie zawierania i obsługi umów ubezpieczeniowych. W 2023 r. wielu ubezpieczycieli wdrożyło we współpracy z nami działania obliczone na jeszcze większą jakość danych, czego pozytywne efekty już widać. Doceniamy trud i determinację zakładów w udoskonalanie procesów raportowych do bazy UFG. Bardzo mi miło złożyć serdeczne gratulacje liderom naszego rankingu – powiedziała Małgorzata Ślepowrońska, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny