Niewątpliwie o tej porze roku Austria stanowi idealnie miejsce wyjazdowe dla miłośników sportów zimowych. Wynika to z tego, że znane regiony, takie jak Tyrol czy Salzburg, oferują doskonałe warunki do podejmowania tego typu aktywności. Jednak zanim wyruszymy w drogę, warto poznać kilka informacji, które ułatwią nam podróż. 

Formalności przed wyjazdem do Austrii 

Zanim zdecydujemy się na wyjazd do Austrii powinniśmy zapoznać się z niezbędnymi formalnościami. Podstawowym dokumentem potrzebnym do podróży do Austrii jest ważny paszport lub dowód osobisty. Warto mieć przy sobie także dane kontaktowe ambasady polskiej w Austrii, które mogą nam się przydać w przypadku ewentualnych problemów czy zagubienia dokumentów. Wskazane jest również noszenie przy sobie adresu hotelu lub miejsca zakwaterowania, w razie potrzeby ułatwi to kontakt z lokalnymi służbami lub taksówkarzami. 

Ambasada RP w Austrii: 

Hietzinger Hauptstraße 42C 

1130 Wien, Austria 

Kontakt: +43187015100 

Jak wiadomo oficjalną walutą Austrii jest euro (EUR). Przed podróżą warto sprawdzić bieżący kurs wymiany oraz zorientować się, czy w miejscu docelowym można płacić kartą płatniczą, ponieważ umożliwi to nam sprawną i wygodną obsługę płatności podczas pobytu. 

Opieka zdrowotna w Austrii 

Austria może poszczycić się wysoko rozwiniętym systemem opieki zdrowotnej. Pamiętajmy o tym, że podróżując z krajów Unii Europejskiej możemy korzystać z Karty Europejskiej Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument ten umożliwi nam korzystanie z opieki zdrowotnej na takich samych warunkach, jak obywatele austriaccy, jednak nie zawsze pokryje wszystkie koszty leczenia. Dlatego przed podróżą powinniśmy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia, w którego zakres wejdą koszty leków, prywatne wizyty lekarskie czy ewentualny powrót do kraju z powodu choroby. 

Transport i wynajem auta 

Z pewnością klimat w Austrii jest na tyle zróżnicowany, że warto się tam wybrać o każdej porze roku. Zimą można cieszyć się sportami zimowymi w Alpach, latem zaś odkrywać uroki przyrody i historycznych zabytków. Co istotne, Austria jest doskonale skomunikowana z resztą Europy. Wewnątrz tego państwa także możemy swobodnie podróżować zarówno pociągami, autobusami, jak i samochodami. Doświadczenie pokazuje, że osoby, które chcą mieć pełną swobodę podróżowania zazwyczaj decydują się na wynajem samochodu. Warto jednak wówczas pamiętać o ubezpieczeniu, które może być istotne w razie ewentualnych problemów. Niektórzy z nas mogą także zdecydować się na wynajem kampera. Ten sposób podróżowania pozwala na odkrywanie piękna austriackiej przyrody, szczególnie w nieco cieplejszych porach roku. 

Źródło: WARTA