Ubezpieczenie pojazdu dla każdego kierowcy jest niezwykle istotną kwestią. Dokładamy wszelkich starań, żeby skorzystać z najatrakcyjniejszych na rynku ofert, zarówno jeśli weźmiemy pod uwagę obowiązkowe OC, jak i dodatkowe AC. Co ważne, w przypadku rozszerzonego ubezpieczenia w naszym zasięgu pozostają czynności mające wpływ na obniżenie rocznej składki. Między innymi chodzi o udział własny w szkodzie. Czym on jest? Na czym polega? Nie czekaj i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, już teraz!
- Podstawowe informacje dotyczące udziału własnego w szkodzie.
- Czy jest możliwe zniesienie udziału własnego AC?
- Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
- Najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu.
Wykupując rozszerzone ubezpieczenie AC, kierowca musi podjąć wiele istotnych decyzji. To właśnie od wybranego wariantu zależy zakres ochrony, czyli naprawa powstałych szkód. I choć cena w tym przypadku nie jest główną wytyczną, którą będziemy się kierować, pamiętajmy, że mamy na nią wpływ. Chodzi o udział własny, który właściciel pojazdu może zadeklarować. Zanim jednak przejdziemy do konkretnego działania, warto dowiedzieć się, na czym to dokładnie polega…
Podstawowe informacje dotyczące udziału własnego w szkodzie
Informacje o własnym udziale w szkodzie bez wątpienia uzyskamy bezpośrednio od naszego ubezpieczyciela (zawarte są także w podpisywanej umowie). Czym jest jednak w praktyce? Otóż to nic innego jak pokrycie z własnej kieszeni części szkód powstałych na ubezpieczonym pojeździe. Co istotne, kwota może być z góry określona w podpisanej umowie lub też wyliczana procentowo. Zdarza się, że udział własny rozbija się na obie te wartości (choć budzi to wiele wątpliwości wśród klientów). Procentowy udział może więc wynieść 10% od całej szkody – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości pozostałych 90%.
Czy jest możliwe zniesienie udziału własnego AC?
Poszczególne ubezpieczenia AC dalece różnią się między sobą, na co wpływ mają również odmienne oczekiwania klientów. Nie inaczej jest z udziałem własnym w przypadku samochodów branych w leasing lub na kredyt. Wtedy to zarówno leasingodawca, jak i kredytodawca chcą mieć gwarancję, że ewentualne szkody w samochodzie zawsze zostaną pokryte. Dlatego też umowy ubezpieczenia AC mogą być zawierane w oparciu o zniesienie udziału własnego w szkodzie. Podobnie jest w przypadku młodych kierowców, którzy stanowią wysokie ryzyko – likwidację szkód przejmuje ubezpieczyciel.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Przyglądając się umowie ubezpieczenia AC z zawartym udziałem własnym w szkodzie, szybko zorientujemy się, że jest to oferta daleko tańsza, niż w standardowej postaci. To najistotniejszy argument przemawiający za tego typu rozwiązaniem. Na pewno zainteresują się nim osoby, które charakteryzują się bezpieczną, bezszkodową jazdą. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że przez cały okres trwania ubezpieczenia nie będą musiały ponosić kosztów pokrycia szkód z własnej kieszeni.
Najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu
Pamiętajmy, że w zasięgu każdego właściciela samochodu pozostają dodatkowe możliwości, żeby znaleźć tańsze ubezpieczenie OC i AC, również zawierające udział własny przy szkodzie. Chodzi tutaj o profesjonalne i polecane przez specjalistów oraz klientów porównywarki ubezpieczeń, jak np. https://porownywarka-ubezpieczen.pl/. W miejscu tym bez nawet najmniejszych problemów znajdziemy w pełni satysfakcjonującą ofertę, gwarantującą wszystko, czego potrzebujemy, w tym rozszerzone Autocasco.
Artykuł partnera