Unum to firma oferująca ochronę życia i zdrowia. Niewątpliwie praca w takiej organizacji wymaga wrażliwości, empatii i szacunku do każdego człowieka. Nie dziwi zatem fakt, że ponad 50% załogi ubezpieczyciela angażuje się społecznie w działania Fundacji Unum lub samodzielne inicjatywy charytatywne. 

Działania społeczne Fundacji Unum 

W przypadku Unum można śmiało stwierdzić, że przykład idzie z góry. Prezes Zarządu spółki Aneta Podyma jest współzałożycielką i aktywną członkinią Koalicji Liderzy Pro Bono. Udziela się również w Radzie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Aktywnie promuje i sama bierze udział w akcjach Fundacji Unum. 

– Wolontariat nie jest pojedynczym aktem filantropii, to świadome stałe zaangażowanie, które nierzadko wiąże się z wyjściem poza strefę komfortu. Jest unikalnym współdziałaniem z koncentracją na celach wykraczających daleko poza organizację. Wymaga on jednak zaangażowania liderów, którzy nadają głębszy sens pracy, budując kulturę opartą na empatii, szacunku i zaufaniu – komentuje Aneta Podyma, Prezes Zarządu Unum Życie. 

Jak wyglądają działania społeczne wolontariuszy? 

  • W okolicach Świąt Wielkanocnych wolontariusze zbierają żywność dla osób w kryzysie bezdomności i ubóstwa – w tym roku z imponującym wynikiem 1178 kg potrzebnych produktów. 
  • Wiosną ponad 230 wolontariuszy rywalizowało w sportowej grze „U na sportowo”, by wspólnie pokonane kilometry i spalone kalorie zamienić na 15.000 zł wsparcia na budowanie odporności psychicznej dzieci i młodzieży w ramach Life Plan Academy Fundacji Marka Kamińskiego. 
  • Pod koniec wakacji wolontariusze kompletowali wyprawki szkolne i wspólnie przekazali  2250 sztuk przyborów szkolnych podopiecznym Powiślańskiej Fundacji Społecznej i Domu Dziecka w Kowalewie. 
  • 195 wolontariuszy ponownie stanęło do sportowego wyzwania Rakreaton, by pokonane kilometry zamienić na 15.000 zł wsparcia dla małych pacjentów – dzieci zmagających się z chorobą nowotworową. 
  • Jesienią wolontariusze przekazali  1175 kg karmy dla bezdomnych psów i kotów z czterech schronisk w Polsce. 
  • Pracownicy i współpracownicy spółki byli też obecni podczas Wielkiej Gali Integracji, jako wolontariusze wspierający osoby z niepełnosprawnością. 
  • Corocznie chętni pracownicy i współpracownicy spełniają świąteczne marzenia dzieci z domów dziecka i kompletują dla nich prezenty. W ramach akcji w tym roku pod choinki trafi ponad 100 upominków. 
  • Fundacja odpowiada też na indywidualne prośby dotyczące wsparcia w leczeniu, rehabilitacji, pomocy psychologicznej czy nauce dzieci i osób dorosłych. 

Dzień Wolontariusza 365 dni w roku 

Co więcej, osoby, które chcą angażować się społecznie w ramach Fundacji Unum i Unum Życie mają wiele możliwości: 

  • W firmie funkcjonuje jasna polityka wolontariatu pracowniczego określająca czytelne zasady, prawa i obowiązki każdej osoby chcącej wziąć udział w akcji społecznej. 
  • Tylko w tym roku ponad 400 wolontariuszy otrzymało finansowanie, by w ramach Dnia Wolontariusza malować ogrodzenia, pokoje w domach dziecka, sadzić drzewa w ogrodach placówek wychowawczych, odnawiać schroniska dla zwierząt i pomagać w 19 miejscach w Polsce. 
  • Osobom zatrudnionym firma oferuje dodatkowy dzień wolny na wolontariat. 
  • Dla tych pracowników i współpracowników, którzy angażują się charytatywnie w działania innych organizacji pożytku publicznego, Fundacja Unum w ramach programu „Podwójne Działanie” dofinansowuje te organizacje jednorazową darowizną, jako wzmocnienie zaangażowania wolontariusza. 
  • W spółce funkcjonuje Program Rozwoju Wolontariatu, którego celem jest wzmocnienie pracowników i współpracowników w obszarze kompetencji potrzebnych do organizacji, koordynacji i realizowania działań społecznych. 

– Działania społeczne naszej organizacji są cenione zarówno przez pracowników, którzy w ankiecie zaangażowania bardzo wysoko ocenili obszar odpowiedzialności społecznej (85%), ale też zewnętrznie. Z dumą nosimy tytuł „Wolontariat Pracowniczy Wysokiej Jakości”, który jest dla nas jednocześnie zobowiązaniem, by stale pielęgnować w naszej kulturze wartości zaufania i społecznej empatii. Widzimy też, jak ważny jest to element dla naszych pracowników i współpracowników, jak wzmacnia ich poczucie wpływu oraz spaja zespoły, którym oprócz wspólnych zadań, przyświecają też szlachetne cele – dodaje Michał Płaczkiewicz, Dyrektor Działu HR, Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej, członek Rady Fundacji Unum. 

Wspólna droga 

Ubezpieczyciel wskazuje, że za wysokim poziomem troski i uważności społecznej w firmie stoi kilka czynników. Przede wszystkim kultura organizacyjna, w której każdy może dawać z siebie to, co najlepsze. A zaufanie i szacunek w firmie sprzyjają otwartości ludzi na dzielenie się pomysłami, zgłaszanie nowych inicjatyw oraz zaangażowanie w działania wykraczające poza opis stanowiska. Z pewnością współdziałanie zarządu i kadry menadżerskiej w akcjach społecznych wzmacniają pro-społeczne postawy i zaangażowanie zespołów. A silna współpraca Fundacji Unum z fundatorem na poziomie organizacyjnym i komunikacyjnym sprzyja łączeniu bieżącej pracy z pasją pomagania. 

– W naszej współpracy od celu ważniejsza jest wspólna droga. Wiemy, że jako biznes i zespół ponad 700 wspaniałych ludzi mamy wiele możliwości, by dotrzeć z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, szczególnie mając za sobą firmę, która stoi na silnych fundamentach wartości – uczciwości, odpowiedzialności i zaangażowania. Łączy nas nie tylko miejsce zatrudnienia, ale też empatia i chęć działania, niosące ciepło w sercach tych, którym pomagamy. Dziękuję wszystkim wolontariuszom Unum, za Waszą otwartość, szczodrość, zaangażowanie i energię, by zmieniać świat na lepszy! Razem możemy więcej! – komentuje Małgorzata Morańska, Prezes Zarządu Fundacji Unum. 

Źródło: UNUM