„Na wszelki wypadek” to wakacyjny poradnik przygotowany przez Unum Życie. Ubezpieczyciel podkreśla w nim, że szczególnie podczas wakacji warto zaopatrzyć się w polisę, która stworzy nam bezpieczną przestrzeń w razie nieprzewidzianych zdarzeń albo sportowych przygód. 

Ubezpieczenie na wszelki wypadek 

Z pewnością wakacje to czas, kiedy większość z nas dużo chętniej sprawdza swoje własne granice odwagi i bezpieczeństwa. Niestety odpowiednie przygotowanie do treningów nie zawsze wystarcza. Kontuzji doznają zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. 

Statystyki pokazują, że na specjalistyczne oddziały ratunkowe trafiają najczęściej osoby z urazami kończyn górnych i dolnych. Jak możemy przeczytać, w Polsce co roku trafia na nie ponad 1,2 mln pacjentów z urazami narządu ruchu (dane sprzed pandemii Covid-19). W 2021 r. zespoły ratownictwa medycznego udzieliły świadczeń zdrowotnych w miejscu zdarzenia blisko 3,1 mln osób (dane za: GUS, „Zdrowie i ochrona zdrowia 2020”). Do kontuzji może dochodzić w wyniku nadmiernego wysiłku bądź przeciążenia – po obozach wysiłkowych często można doświadczyć tzw. złamania zmęczeniowego. 

Najczęściej nasi klienci zgłaszają roszczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu na skutek nieprzyjemnego i niespodziewanego zdarzenia podczas wakacyjnego wypoczynku. Są to m. in.: złamania w wyniku skoków na trampolinie, w wyniku upadków, skręceń czy zwichnięć. Wypadki zdarzają się wszędzie, a w szczególności podczas wakacji. Nasi klienci to ludzie bardzo aktywni, dlatego zawczasu zabezpieczają się na wypadek ewentualnych przykrych zdarzeń – mówi Iwona Wiśniewska-Jacak, Dyrektor Działu Wypłaty Świadczeń w Unum Życie. 

Ubezpieczyciel przypomina także, że jego produkty nie zawierają wyłączeń odpowiedzialności w związku z uprawianiem sportów, również ekstremalnych. 

Polisa na życie dopasowana do potrzeb ubezpieczonego 

W przygotowanym poradniku Unum Życie podkreśla, że kwoty wypłacanego odszkodowania są uzależnione od zakresu posiadanej ochrony, określonej sumy ubezpieczenia i rodzaju kontuzji bądź uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowo mając polisę na życie wraz z takimi dodatkami, jak „pobyt w szpitalu”, „poważne zachorowania”, „operacje” wartość świadczenia zwiększa się w sytuacji objętej każdym z tych ubezpieczeń. W praktyce oznacza to, że za dzień pobytu w szpitalu klienci otrzymują dodatkowe pieniądze, podobnie za operacje czy większe urazy. Polisa może być ściśle dopasowana do potrzeb ubezpieczonego, i to bez względu na jego lokalizację. 

Ubezpieczenie na czas podróży 

Podczas zagranicznych podróży może dojść do wielu nieprzewidzianych okoliczności. Jednak mimo tego, że polisa stanowi dodatkowy wydatek jest dobrym zabezpieczeniem. Popularna wśród Polaków jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, która wydawana jest za darmo upoważnia do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na ternie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – ale nie uprawnia do korzystania ze służby zdrowia w takim samym zakresie jak w Polsce. W wielu europejskich krajach podstawowa opieka zdrowotna ogranicza się np. jedynie do konsultacji z internistą, ale nie obejmuje już opieki stomatologicznej czy ratownictwa medycznego. A doświadczenie pokazuje, że czasami właśnie te usługi medyczne dosłownie ratują zdrowie i wakacje. Warto wówczas sięgnąć po ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia, gdy za granicą zdarzy się nieszczęśliwy wypadek lub gdy nagle zachorujemy. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas ubezpieczenie spełni skutecznie swoją funkcję, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów: koszty usług medycznych w danym kraju, nasze zdrowie (czy np. mamy choroby przewlekłe), z kim podróżujemy (małe dzieci, osoby starsze?), czy uprawiać będziemy sporty ekstremalne (np. nurkowanie). 

Wybierając poszczególne sumy ubezpieczenia, pamiętajmy o tym, że koszty leczenia za granicą są często dużo wyższe niż w Polsce. Przykładowo rezonans magnetyczny we Włoszech to koszt ok. 430 EUR, RTG kosztuje 320 EUR, a operacja złamanej nogi w Grecji wraz z hospitalizacją to koszt ponad 47 tys. EUR.  

Ubezpieczyciel dodaje, że mając polisę na życie z dobrymi umowami dodatkowymi następstw nieszczęśliwych wypadków, poważnych zachorowań czy pobytów w szpitalu, niezależnie od tego gdzie i jak spędzamy wakacje, możemy czuć się bezpiecznie – w razie sytuacji objętej ochroną, otrzymamy potrzebne pieniądze. Dzięki polisie zapewnimy sobie bezpieczeństwo finansowe, a także większy komfort podczas wakacyjnego wypoczynku. 

Źródło: Unum Życie