1 października VH POLSKA rozpoczęło jesienny sezon ubezpieczeń upraw. Sprzedaż ma trwać do 30 listopada lub do wyczerpania puli pieniędzy na dopłaty. Oferta ubezpieczyciela obejmuje wszystkie zboża ozime oraz rzepaki. 

Ekstremalne szkody rolnictwie 

Ten rok przyniósł ze sobą ekstremalne szkody w rolnictwie – przymrozki wiosenne, które wystąpiły w trakcie kwitnienia rzepaku w drugiej połowie kwietnia i kolejne powtórki tego ryzyka doprowadziły do tego, że większość rolników uprawiających tą roślinę odnotowało szkody. 

– W sposób szczególny odczuli to rolnicy z Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Śląska, Wielkopolski, Pomorza, Kujaw i Warmii, gdzie szkody bardzo często przekraczały poziom tzw. franszyzy integralnej, tj. 8%. Rośliny, pomimo zdolności kompensacyjnych spowodowanych wczesnym wystąpieniem przymrozków i długim okresem wegetacji, w wielu miejscach nie zdołały wydać plonu pełnego, a szkody wynosiły nawet 30%. Rolnikom zniknęła 1 tona rzepaku, zniknęła ich marża, zniknęły środki, które mogły być przeznaczone na kolejne zasiewy, czy inwestycje w gospodarstwie rolnym. Ogrom szkód przymrozkowych został spotęgowany licznymi gradobiciami, deszczami nawalnymi i huraganami. Te zdarzenia występowały jednak punktowo. Ich skutkiem było zniknięcie już nie tylko 1 tony (jak w przypadku rzepaku),  lecz czasem nawet całego plonu. Nietrudno było spotkać pola, na których leżało 3-5 ton ziarna pszenicy, 100% sieczki kukurydzianej, 100% zamulonych buraków cukrowych, czy ziemniaków. Od kilku sezonów obserwujemy wzrost zainteresowania ubezpieczeniami od wielu ryzyk i ten rok pokazał, dlaczego takie podejście jest słuszne – wyjaśnia Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH POLSKA. 

Niestety w tym roku problemem była także przyspieszona wegetacja. 

– Uważnie obserwujemy, co dzieje się z pogodą w ostatnich tygodniach i miesiącach, a w dłuższej perspektywie z klimatem. W tym roku przyśpieszona wegetacja poskutkowała zbiorami roślin nawet o miesiąc wcześniej. Kombajn buraczany na polu w drugiej połowie sierpnia, kukurydza na ziarno zbierana w połowie września, chłodnia z jabłkami zapełniona na początku września to obrazy nie z pokazów polowych tylko rzeczywistość – dodaje Andrzej Janc. 

Zainteresowanie ubezpieczeniami upraw 

Przedstawiciel ubezpieczyciela zakłada, że w związku z tegorocznymi szkodami zainteresowanie ubezpieczeniami upraw może być duże. 

– Nastawiamy się na współpracę z każdym rolnikiem, zarówno tym, który gospodaruje na terenach o mniejszej częstotliwości szkód, jak również z tymi, którzy na szkody narażeni są nawet kilka razy w ciągu całego okresu prowadzenia uprawy. Podstawą jest dokładne określenie potrzeb rolnika, dobór ryzyk możliwych do ubezpieczenia, właściwe określenie sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony, np. w kontekście szkód z ujemnych skutków przezimowania. Oczekiwanie ze strony rolników będzie dotyczyło zapewne ochrony w przymrozkach wiosennych wcześniejszej niż od 15 kwietnia. Taką potrzebę jesteśmy w stanie spełnić. Zdajemy sobie sprawę, że z roku na rok wegetacja przyśpiesza i wymaga to elastycznego podejścia w kształtowaniu terminów ochrony ubezpieczeniowej. Zachęcam do jak najszerszej ochrony tj. od ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, deszczu nawalnego i huraganu oraz gradu. Oczywiście ochrony dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Podejście pakietowe daje gwarancję ochrony aż do żniw – mówi dyrektor sprzedaży VH POLSKA. 

Oferta ubezpieczeniowa VH POLSKA 

W jesiennym sezonie VH Polska obejmuje ochroną wszystkie zboża ozime oraz rzepaki. 

Ubezpieczenia dostępne są w pakietach: 

  • grad, ujemne skutki przezimowania, 
  • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, 
  • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, deszcz nawalny, huragan. 

W pakietach obejmujących swoim zakresem ryzyko przymrozków wiosennych, odpowiedzialność dla tego ryzyka rozpocznie się już od 21 marca. Warto dodać, że dla wszystkich ryzyk, z wyjątkiem ujemnych skutków przezimowania, odpowiedzialność rozpoczyna się już od 8%. Co istotne, każdy pakiet obejmuje swoim zakresem ryzyko ognia a w ubezpieczeniu deszczu nawalnego towarzystwo odpowiada również za zastoiska wodne. Ubezpieczenie ujemnych skutków przezimowania oferowane jest z ryczałtem wypłaty odszkodowania na poziome 15% lub 25% sumy ubezpieczenia. 

Źródło: VH Polska