VH Polska oferuje dodatkowe odszkodowanie w wysokości do 12% sumy ubezpieczenia ze względu na spadek polaryzacji buraka cukrowego. Zaburzenia produkcji związane z ryzykami pogodowymi mogą przyjść w każdej chwili – dlatego, warto mieć zagwarantowaną ochronę ubezpieczeniową.
Uprawy buraków cukrowych w Polsce
Dane pokazują, że powierzchnia zasiewu buraków cukrowych w Polsce w ubiegłym roku wynosiła ok. 220 tys. ha. Szacuje się, że w 2023 będzie ona znacznie większa – sprzyjają temu dobre ceny kontraktów z cukrowniami. Uprawa buraków cukrowych to także dobra alternatywa dla kukurydzy lub słonecznika. Uprawy są prowadzone przede wszystkim z przeznaczeniem na cukier, a parametrami użytkowymi buraka cukrowego są plony korzeni i cukru oraz wydajność wykrystalizowanej sacharozy (%), tzw. polaryzacja. Zazwyczaj optymalny termin zbioru to pierwsze tygodnie października – wówczas wytworzone korzenie osiągają dużą zawartość cukru, a małą melasy. Jednak termin zbiorów często uzależniony jest od wymagań cukrowni, do której trafiają korzenie.
Ryzyka pogodowe w uprawie buraków cukrowych
VH Polska podkreśla, że w początkowej fazie, tuż po siewach lub w bardzo wczesnych fazach rozwojowych, bardzo duże znaczenie dla uprawy buraków cukrowych może mieć ryzyko huraganu lub deszczu nawalnego. Tego typu zjawiska pogodowe mogą doprowadzić do wywiania lub zawiania nasion albo młodych siewek, a także do zamulenia uprawy, wymycia nasion lub roślin. W skrajnych przypadkach powyższe zdarzenia mogą spowodować konieczność ponownego założenia uprawy. Z tego tytułu odszkodowanie ryczałtowe wynosi 25% sumy ubezpieczenia. Jeśli jednak założenie uprawy z ekonomicznego punktu widzenia nie jest już opłacalne odszkodowanie będzie uwzględniać spadek plonowania spowodowany zmniejszeniem obsady roślin.
Warto pamiętać, że buraki cukrowe z uwagi na dużą powierzchnię liści rośliny potrzebują dużej ilości wody, nawet 700 mm w ciągu sezonu wegetacyjnego oraz są narażone na różne czynniki pogodowe np. poparzenia słoneczne lub gradobicie.
Szkody w uprawie buraków cukrowych
Niestety gradobicie może doprowadzić do tego, że powierzchnia asymilacji zostanie utracona przez co rośliny zaczynają całą swoją energię kierować na odtworzenie rozety liściowej. A tym samym procesy fotosyntezy oraz gromadzenia cukru zostają zaburzone. Dodatkowym czynnikiem powiększającym stratę po gradobiciu może być późny termin zbioru plantacji. Ponieważ wtedy rośliny będą poświęcać energię na budowanie kolejnych liści, aż do zakończenia wegetacji, czyli wykopania z ziemi. Dlatego też po wystąpieniu silnego gradobicia, które uszkodziło w znacznym stopniu masę zieloną buraków, należałoby przyspieszyć termin zbioru dla ograniczenia szkody.
VH Polska zaznacza, że proces oszacowania straty wskutek gradobicia przed zbiorem buraków odbywa się zazwyczaj jednoetapowo. Wówczas rzeczoznawcy określają stopień uszkodzenia liści oraz ogonków i na tej podstawie wyliczają ubytek w plonie korzeni i cukru. Ubezpieczyciel przytacza tu przykład szkody, która miała miejsce w połowie września. Duże straty masy zielonej, do których doszło w tym terminie spowodowały wówczas utratę plonu korzeni i cukru nawet w 30%. Gdyby do zdarzenia doszło we wcześniejszych fazach rozwojowych, odszkodowanie za ubytek korzenia mogłoby wynieść nawet 30% i dodatkowo za sam ubytek cukru 12%.
Źródło: VH Polska