Wypadek na terenie Niemiec może być dla nas bardzo stresującą sytuacją. Szczególnie, jeśli nie znamy dobrze języka. Co w takim razie zrobić w sytuacji, gdy byliśmy uczestnikami zdarzenia na terenie Niemiec, a pojazd sprawcy był również zarejestrowany na terenie tego kraju?
Wypadek za granicą – jak wygląda procedura?
Na początku warto wyjaśnić, że w razie wypadku za granicą procedury dochodzenia odszkodowania są uzależnione od tego w jakim państwie doszło do zdarzenia oraz od tego w jakich państwach zarejestrowane były pojazdy uczestników wypadku. Jednak niezależnie od tego w jakim kraju doszło do szkody warto zastosować kilka uniwersalnych rozwiązań. Przede wszystkim powinniśmy spisać numer rejestracyjny oraz markę pojazdu sprawcy. Istotną kwestią jest także to, by niezwłocznie po wypadku uzyskać dane na temat ubezpieczenia OC tego uczestnika wypadku. Wynika to z tego, że w niektórych sytuacjach ustalenie ubezpieczyciela sprawcy po powrocie do kraju jest utrudnione bądź niemożliwe, nawet jeżeli posiadamy dokładne dane kierowcy i pojazdu sprawcy.
Postępowanie w razie wypadku na terenie Niemiec
Nie każdy wie, że ustalenie ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku już po powrocie do kraju jest możliwie poprzez system krajowych ośrodków informacji funkcjonujących we wszystkich państwach EOG oraz w Szwajcarii. W praktyce oznacza to, że szkodę można zgłosić w państwie wypadku ubezpieczycielowi sprawcy lub w państwie zamieszkania poszkodowanego reprezentantowi wyznaczonemu przez ubezpieczyciela sprawcy.
Co zrobić jednak, jeśli nie znamy nazwy tego ubezpieczyciela? Wystarczy wypełnić formularz zapytania, który dostępny jest na stronie PBUK. Możemy także przesłać do tej instytucji pisemny wniosek o ustalenie ubezpieczyciela sprawcy i reprezentanta ds. roszczeń. A jeśli nie uda nam się tego ustalić szkodę można zgłosić do organu odszkodowawczego w państwie zamieszkania poszkodowanego lub do funduszu gwarancyjnego w państwie wypadku. Istotne jest to, że zakres i wysokość odszkodowania są zależne od tego jakie przepisy obowiązują w państwie wypadku.
Wypadek na terenie Niemiec – czy wzywać Policję?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, jeśli do wypadku doszło za granicą, sposób postępowania będzie zależny od przepisów obowiązujących w kraju, w którym miał on miejsce. Warto jednak podkreślić, że w większości państw UE, w przypadku zwykłej kolizji (bez ofiar lub rannych) nie ma obowiązku wzywania Policji. Wystarczy, jeżeli uczestnicy zdarzenia spiszą wspólny druk zgłoszenia szkody. Dokument ten można znaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z pewnością ułatwi on cały proces związany ze zgłoszeniem zdarzenia, które miało miejsce na terenie Niemiec. Przy uzyskiwaniu odszkodowania pomocna może okazać się również odpowiednia dokumentacja zdjęciowa. Warto o tym pamiętać jeszcze na miejscu wypadku.
Źródło: PBUK