ruch miejski

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) przypomina, że obowiązują już nowe wysokości kar za brak obowiązkowego OC dla ppm. Wysokość sankcji związana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia z tytułu pracy.

 

Przypominamy, że obowiązują już nowe stawki za kary wynikające z braku ubezpieczenia

 
W ubiegłym 2018 roku maksymalna stawka dla samochodu osobowego wynosiła 4200 złotych. Od kilku dni stawka jest już inna – jest już bowiem wyższa o 300 złotych do sumy 4500 złotych. Tyle właśnie kary za brak OC zapłacą posiadacze samochodów osobowych, którzy będą mieli przerwę w ubezpieczeniu trwającą więcej niż dwa tygodnie.
 

Kara za kilkudniową przerwę niższa

 
Jeżeli nie przekracza trzech dni, kary za brak OC wynoszą 20 proc. pełnej stawki, czyli w tym roku 900 złotych, a od trzech do 14 dni – 50 proc., czyli 2250 złotych. Dla posiadaczy samochodów ciężarowych, pełna kara za brak polisy OC wzrośnie o 450 złotych, do wysokości 6750 złotych. Właściciele motocykli zapłacą 750 zł kary – o 50 złotych więcej, niż obecnie.
 

UFG przypomina co jest najczęstszą przyczyną braku OC

 
Najczęściej jest to wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu. Należy mieć na uwadze, że nabywca pojazdu może korzystać z OC zbywcy, tylko do końca okresu który widnieje na polisie. Wraz z okresem zakończenia umowy – kończy się odpowiedzialność ubezpieczyciela. Niesprawny technicznie pojazd również musi posiadać ubezpieczenie OC. Obowiązek posiadania ważnego OC mają bowiem wszyscy właściciele pojazdów – tak długo jak pojazd jest zarejestrowany – bez względu na jego stan techniczny. Należy też pamiętać, aby zakupić OC w dniu pierwszej rejestracji pojazdu – tj. w dniu otrzymania tablic rejestracyjnych i czasowego pozwolenia na dopuszczenia pojazdu do ruchu – ale nie później niż w chwili wprowadzenia go do ruchu.
 
Źródło: www.ufg.pl