wypadek

Media informują o tragicznym finale wypadku do jakiego doszło w niedzielę w Warszawie. Według relacji świadków auto wjechało na pasy z ogromna prędkością. Ojciec ratując swoją rodzinę zepchnął na pobocze syna i żonę, niestety sam nie zdążył się uratować. W innych mniej tragicznych przypadkach, jeśli pieszy odniesie uszczerbek na zdrowiu, może starać się nie tylko o odszkodowanie powypadkowe, ale również o inne świadczenia pieniężne. W przypadku potrącenia ze skutkiem śmiertelnym, zadośćuczynienie po śmierci pieszego mogą otrzymać najbliżsi ofiary.

Samochód wjechał na pasy z ogromna prędkością

Do tego tragicznego zdarzenia, o którym informuje TVN Warszawa, doszło w niedzielę wczesnym popołudniem (ok. godz. 13) na skrzyżowaniu ulic Sokratesa i Sandora Petofiego na warszawskich Bielanach. Z relacji reportera TVN Warszawa, wynika, że samochód  wjechał w pieszego z ogromną szybkością. Samochód zatrzymał się dopiero 30 m od miejsca zdarzenia. Niestety pomimo reanimacji pieszy zmarł. Matka i dziecko trafiła do szpitala na obserwację. 

Reporter TVN24 Jan Piotrowski komentuje: „Oprócz ojca i dziecka, w chwili wypadku na pasach znajdowała się także kobieta. Wiadomo, że pierwszy szedł ojciec, za nim szła kobieta pchająca wózek. Mniej więcej w połowie pasów mężczyzna zobaczył pędzące w jego stronę BMW. Odwrócił się, wypchnął swoją rodzinę na chodnik. On sam nie zdążył uciec”. Dodał, że życiu trzyletniego chłopca nie zagraża niebezpieczeństwo. – Razem z mamą są na obserwacji w szpitalu – przekazał.

W przypadku potrącenia ze skutkiem śmiertelnym, zadośćuczynienie po śmierci pieszego mogą otrzymać najbliżsi ofiary

Bez względu na rozmiar tragedii jaka wydarzyła się wczoraj w stolicy, warto mieć na uwadze kwestię odszkodowania jakie należy się rodzinie zmarłego 33-latka. W przypadku, kiedy sprawca nie posiadał ubezpieczenia – rodzina otrzyma stosowne odszkodowanie wraz zadośćuczynieniem nie z polisy OC (ponieważ jej nie ma) tylko od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG jest właśnie po to, aby chronić prawa osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. W przypadku braku OC, sprawcy wypadku nie ominie jednak kara finansowa – bowiem UFG zwróci się do niego z tak zwanym regresem. Inaczej jest w Wszystko zależy od okoliczności powstania wypadku. Pieszy może ubiegać się o odszkodowanie (w ramach niego otrzyma zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, kosztów opieki i wydatków poniesionych na dojazdy do ww. placówek leczniczych i inne związane z powypadkowym leczeniem). Biorąc pod uwagę kwestię wypadku w Warszawie, w którym zginął 33 letni mężczyzna, rodzinie zmarłego przysługują roszczenia cywilne czyli zadośćuczynienie oraz zwrot kosztów pogrzebu. Według prawa dziecko ofiary powinno otrzymywać stosowną rentę. Ponadto, osoby najbliższe mogą żądać odszkodowania po śmierci pieszego z tytułu znacznego pogorszenia sytuacji życiowej.

Źródło: www.youtube.pl

Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla pieszego poszkodowanego na pasach

Pieszy potrącony przez samochód, który objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC, może żądać zapłaty zadośćuczynienia i odszkodowania zarówno od sprawcy wypadku jak i od ubezpieczyciela pojazdu. W momencie, kiedy sprawca nie posiada ubezpieczenia OC, ofiara może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia nie tylko od samego sprawcy, ale również z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Generalnie – odszkodowanie za potrącenie pieszego musi obejmować naprawienie szkody majątkowej i osobowej której pieszy doznał w wyniku potrącenia. Niemalże nieodłącznym elementem potrącenia jest ból i cierpienie, które wywołane są negatywnymi przeżyciami. W takiej sytuacji pieszemu przysługuje prawo do żądania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Zadośćuczynienie w potocznym tego słowa znaczeniu oznacza tzw. odszkodowanie za straty moralne.

Źródło: www.tvn24.pl www.prawo-cywilne.info