Bez wątpienia zdarzenia losowe i ich przykre konsekwencje mogą się przytrafić każdemu z nas – w domu, w pracy czy na wakacjach. Dlatego warto wiedzieć czym są i jak możemy się przed nimi uchronić. Z pewnością jednak może nam w tym pomóc ubezpieczenie, dopasowane do naszych potrzeb.

Zdarzenie losowe – co to jest?

Standardowo zdarzenia losowe są określane przez ubezpieczycieli, jako sytuacje, które wywołują określone skutki, dzieją się w konkretnym czasie oraz miejscu i występują niezależnie od woli ludzkiej. W praktyce oznaczają zdarzenia nieprzewidywalne, które jednak są możliwe.

Pamiętajmy, że zdarzenia losowe w ubezpieczeniach są dokładnie opisane w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto wnikliwie zapoznać się z tym dokumentem przed podpisaniem umowy, dzięki temu w razie szkody unikniemy przykrych niespodzianek. Najczęściej wymieniane zdarzenia losowe w zakresie ubezpieczenia to sytuacje wywołane przez cztery żywioły tj. ogień, ziemię, wodę i wiatr. Dlatego w zapisie umowy możemy znaleźć takie określenia jak m.in. huragan, silny wiatr, obfity deszcz czy pożar. Im więcej zdarzeń losowych obejmuje nasze ubezpieczenie, tym lepiej. Szczególnie, jeśli nasz dom jest zlokalizowany w takim miejscu, w którym pojawiają się tego rodzaju zjawiska atmosferyczne.

Zdarzenia losowe uwzględniane w OWU

Co ubezpieczyciele zaliczają się do zdarzeń losowych w ubezpieczeniach? Jak już wcześniej wspominaliśmy informacje na ten temat znajdziemy w OWU. Nie zapominajmy jednak, że każda umowa zazwyczaj określa inne przypadki zdarzeń losowych.

Najczęstszymi skutkami zdarzeń losowych w ubezpieczeniu są przede wszystkim zniszczenia powstałe przez obfite opady deszczu, uderzenie pioruna, śnieg, grad, lawinę, połamane drzewa czy trzęsienie ziemi. Ubezpieczenie nieruchomości obejmuje zazwyczaj także szkody powstałe w wyniku eksplozji, dymu czy ognia.

Warto zwrócić uwagę, że zdarzeniem, które zazwyczaj bywa osobnym punktem ubezpieczenia, jest ochrona przed skutkami powodzi. Dlatego jeśli poszukujemy ochrony właśnie od tego ryzyka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zapisy OWU, tzn. czy ubezpieczyciel zalicza niszczące skutki powodzi do zdarzeń losowych (tak jak zalanie), czy jest to szkoda wymagająca dodatkowego ubezpieczenia.

Dobre ubezpieczenie składa się też zazwyczaj z dodatkowych elementów, które zapewniają nam wsparcie na wypadek przykrych zdarzeń, które nie są losowe, ale, na które zwykle nie mamy wpływu, czyli np. przed lub dewastacji mienia.

Zdarzenia losowe a odszkodowanie

Co zrobić, jeśli przytrafi się nam zdarzenie losowe? Warto przede wszystkim:

  • podczas sytuacji, które zagrażają naszemu zdrowiu lub życiu czy nieruchomości, natychmiast zwróć się o pomoc do odpowiednich służb tj. policja, pogotowie czy straż pożarna – dzięki ich interwencji możemy zminimalizować wielkość szkody,
  • uzyskać odpowiednie dokumenty poświadczające, że interwencja się odbyła,
  • zabezpieczyć powstałe szkody, aby ochronić np. nieruchomość przed większymi stratami,
  • udokumentować powstałe zniszczenia – to niezbędne do dalszego zgłoszenia wniosku o szkodzie,
  • jak najszybciej zgłosić powstałe szkody ubezpieczycielowi – w umowie często mamy na to określony czas.

Cennym wsparciem na wypadek zdarzeń losowych może być ubezpieczenie mieszkania lub domu. Pamiętajmy też, że w ramach ubezpieczenia zawartego w formule all risk ubezpieczyciel wypłaci nam świadczenie do wysokości szkody, niezależnie od tego, czy szkoda powstała w efekcie zdarzenia losowego, czy też w wyniku naszego roztargnienia. Oczywiście dotyczy to zdarzeń niewymienionych w OWU jako wyłączenia z ochrony.

Źródło: Nationale-Nederlanden