Wraz z końcem grudnia większość z nas wybiega już myślami w kierunku Nowego Roku. Podejmujemy postanowienia i wyznaczamy cele na nadchodzące miesiące. Najczęściej dotyczą one naszej aktywności fizycznej, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, by wyznaczyć sobie postanowienia noworoczne, które będą odnosiły się do bezpieczeństwa i ubezpieczeń?

Noworoczne postanowienia ubezpieczeniowe

Wielu z nas rozpocznie 2021 rok już z jakimiś postanowieniami, takim jak poprawa kondycji, podróżowanie czy nauka nowych umiejętności. Jednak chyba tylko nieliczna grupa pomyśli o tym, by wyznaczyć sobie noworoczne cele, które będą dotyczyły naszego bezpieczeństwa i ubezpieczeń. Warto to zrobić, bowiem dzięki nim w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy możemy uczynić swoją rodzinę, dom czy samochód bezpieczniejszymi, a także zadbamy o nasz domowy budżet.

Jeżeli planujemy zakup samochodu w ciągu najbliższych kilku tygodni już teraz możemy sprawdzić ile będzie wstępnie kosztowało ubezpieczenie samochodu. Dzięki temu będziemy mieli czas na rozeznanie się w ofertach, a także wybranie najlepszej dla siebie opcji ubezpieczenia komunikacyjnego.

Jeśli jesienią nie zadbaliśmy o usunięcie liści z rynien, możemy to zrobić teraz. Łagodna zima pozwoli nam na ich wyczyszczenie, a my unikniemy kłopotów związanych z ich przelaniem. Ze statystyk wynika, że zatkanie lub nieprawidłowo założone rynny są często powodem szkód spowodowanych zalaniem. Warto też sprawdzić, czy nie musimy w najbliższym czasie dokonać obowiązkowych przeglądów domu.

W przypadku ubezpieczenia mieszkania lub domu warto przeanalizować wysokość sum ubezpieczenia lub podlimitów np. tych dotyczących biżuterii czy sprzętu RTV.  Tym bardziej, jeśli na Boże Narodzenie ktoś nas obdarował drogocennym zegarkiem lub zakupiliśmy nowy telewizor. Pamiętajmy o tym, że doubezpieczenie sprzętu jest możliwie i nie jest drogie. Dlatego po nowym roku można skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym i omówić tą kwestię. A w przypadku obowiązujących limitów na biżuterię można doprecyzować ile faktycznie są warte nasze kosztowności.

Mimo tego, że apteczka samochodowa nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu, warto o nią zadbać. W sytuacji kryzysowej może okazać się bardzo cenną pomocą, nie tylko dla innych uczestników ruchu, ale też i dla nas. Dlatego powinniśmy sprawdzić czy posiadany przez nas zestaw ratunkowy jest odpowiednio wyposażony.

Wraz z końcem roku można też przeanalizować posiadane przez nas ubezpieczenie na życie. Jeśli rok kończy się dla nas jakimiś zmianami w życiu prywatnym warto sprawdzić, kogo ustanowiliśmy osobą uposażoną i czy obowiązujący zakres ubezpieczenia odpowiada naszym aktualnym potrzebom ubezpieczeniowym, bowiem w miarę pojawiania się jakiś poważnych zdarzeń życiowych może okazać się, że uległy one zmianie. Przykładowo może być konieczna modyfikacja zakresu ubezpieczenia, gdy planujemy potomstwo albo już zostaliśmy rodzicami.

Każdy z nas w Nowym Roku powinien też być w stałym kontakcie ze swoim agentem ubezpieczeniowym. Informacje o bieżących zmianach w naszym życiu np. tych dotyczących remontu domu, zakupu drogiego sprzętu czy samochodu pozwolą aktualizować nasze polisy ubezpieczeniowe, dzięki czemu zyskamy pewność, że jesteśmy kompleksowo ubezpieczeni.

Początek Nowego Roku zawsze dodaje nam energii do tego, by zacząć go właściwie. Niezależnie od tego, czy chcemy spędzać więcej czasu z rodziną, częściej ćwiczyć czy oszczędzać pieniądze, postanowienia noworoczne są wspólne dla wszystkich. Dlatego w swoich postanowieniach warto też brać pod uwagę ubezpieczenia, bowiem dzięki temu zadbamy nie tylko o swoją pełną ochronę, ale też i finanse.

Źródło: opracowanie własne