Zazwyczaj zakup ubezpieczenia na życie wiąże się z chęcią zabezpieczenia finansowego swoich bliskich. Odszkodowanie, tzw. świadczenie za śmierć rodzica gwarantuje nam właśnie tego typu ochrona. Jednak, kto i kiedy może wypłacić środki? Jak otrzymać ustaloną kwotę w razie odejścia mamy lub taty?
Świadczenie za śmierć bliskich – kto może otrzymać?
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie na życie to gwarancja pomocy rodzinie na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Dzięki tego typu ochronie bliskie nam osoby mogą otrzymać potrzebne wsparcie w trudnej chwili, a pieniądze z polisy mogą przeznaczyć na dowolny cel, np. dalszą edukację. Z pewnością ubezpieczenie daje nam komfort i zwiększa poczucie bezpieczeństwa w życiu.
Świadczenie z polisy na życie może otrzymać osoba, która została wskazana przez ubezpieczającego w czasie podpisywania umowy. Co ważne, dopuszcza się, by prawa do wypłaty miało kilka osób, np. współmałżonek i dzieci. Przypominamy, że osoby uprawnione określane są jako tzw. osoby uposażone. Ale uwaga! Świadczenia nie otrzyma osoba, która świadomie przyczyniła się do śmierci właściciela polisy.
Co się jednak dzieje, gdy właściciel polisy nie wskaże konkretnej osoby lub osób, które mają prawo do wypłaty. Wówczas pieniądze nie przepadną – trafiają one do najbliższych, ale obowiązuje kolejność: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice.
Ile wynosi świadczenie za śmierć rodzica?
Kwota świadczenia zależna jest od kilku czynników. Jednym z nich jest suma ubezpieczenia. Kwota ta ustalana jest przez właściciela polisy w momencie podpisywania umowy. I to w oparciu o nią ubezpieczyciel może wyliczyć należność, jaką wypłaci uposażonym w razie zgonu ubezpieczonego. Nie każdy jednak wie, że jej wysokość możemy zmieniać w czasie trwania ubezpieczenia.
Wysokość wypłaty w przypadku, śmierci rodzica, zależy także od woli właściciela polisy na życie. Dlaczego? Przy zawieraniu umowy ubezpieczający ma prawo do tego, by wskazać, jaką część sumy ubezpieczenia otrzyma każdy uposażony. Warto dodać, że wypłata odbywa się po weryfikacji. Możliwe jest jednak otrzymanie części pieniędzy już w ciągu 24 godzin od zgłoszenia – jest to tzw. pierwsza pomoc finansowa.
Jak zgłosić śmierć rodzica ubezpieczycielowi?
Uzyskanie świadczenia za śmierć ojca lub matki jest możliwe po zgłoszeniu zdarzenia ubezpieczycielowi. Procedura ta jest prosta i nie wymaga wychodzenia z domu. Zdarzenie możemy zgłosić telefonicznie (wystarczy wybrać numer na infolinię ubezpieczyciela) lub przy pomocy formularza online. Ale pamiętajmy o tym, że musimy wówczas dostarczyć dokumenty, które stwierdzą zgon – dlatego warto się w nie wcześniej zaopatrzyć.
Śmierć rodzica za granicą a świadczenie
Nie każdy wie, że polisa na życie działa nie tylko na terenie naszego kraju. Nawet wówczas, gdy zgon następuje za granicą Polski, wskazani w umowie otrzymają wypłatę. Jednak pamiętajmy, aby przed dostarczeniem dokumentów ubezpieczycielowi przetłumaczyć je na język polski – przyspieszy to z pewnością całą procedurę.
W jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy?
Czasami dochodzi do sytuacji, w których ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty pieniędzy. Jednak przypadki te określone są ściśle w polisie – warto się z nimi zapoznać przed zawarciem umowy. Są to między innymi:
- śmierć w wyniku samobójstwa (w ciągu 2 lat od zawarcia umowy),
- śmierć w wyniku działań wojennych lub terrorystycznych,
- śmierć w wyniku dobrowolnego udziału w akcie przemocy.
Co ciekawe, także zamieszkanie w krajach o nieakceptowalnym poziomie ryzyka wyklucza z wypłaty świadczenia bliskim osobom. Do takich państw należy między innymi Korea Północna.
Źródło: Nationale-Nederlanden